Murati: Opozita po synon ta shkatërrojë sistemin pensional sikurse Serbia

Ministri i Financave, Hekuran Murati

Ministri i Financave, Hekuran Murati, në seancën e së enjtes në Kuvendin e Kosovës, ka thënë se me Projektligjin që mundëson tërheqjen e 30 për qind të mjeteve nga Trusti, opozita po synon që ta shkatërrojë sistemin pensional.

“Po thuhet është nismë e qytetarëve, qytetarët e kanë votuar edhe Qeverinë tonë me 50.2%, por çka po synohet këtu me këtë nismë, është shkatërrimin e sistemit pensional, sepse kjo tanimë është thënë nga deputetë të opozitës, synimi është që të merren këto 30%, pastaj edhe 30% të tjera dhe të shkatërrohet sistemi e të kalojmë në sistemin ku gjenerata kontribuon për gjeneratë”, ka thënë Murati.

Sipas tij, gjenerata aktuale që ka kontribuuar duhet të vazhdojë të kontribuojë edhe për gjeneratat e tjera, të paguajnë dyfish,” për shkak se dikush dëshiron ta shkatërrojë sistemin”.

“Ne e kemi pasur një sistem pensional, të cilin na e ka shkatërruar Serbia dhe i ka marrë fondet, tash edhe opozita po, do ta shkatërrojë këtë sistem që mezi e kemi ndërtuar, ky është synimi”, ka vijuar Murati.

Ndër të tjera, ai ka thënë se kjo nismë nuk mund të arsyetohet me kërkesat e qytetarëve.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika