Murati-opozitës: Ju i keni dhënë para supermarketeve ne qytetarëve

Kuvendi i Kosovës

Ministri i Financave, Hekuran Murati, në Kuvend përsëri ka folur për masën prej 100 eurosh që është vendosur të ndahet nga Qeveria e Kosovës, për disa kategori të qytetarëve.

Ai ka akuzuar qeveritë e mëparshme se sipas tij nuk i kanë ndihmuar qytetarëve me subvencione por u është thënë që t’i marrin paratë e kursimeve pensionale.

Po ashtu, ai ka kritikuar pushtetin e kaluar se me paratë e taksapaguesve janë paguar supermarketet dhe jo qytetarët.

“Ju, gjatë kohës që keni qenë në qeverisje paratë e taksapaguesve nuk keni dashur të kthehen te qytetarët, atyre u keni thënë merrini kursimet e pleqërisë ndërsa paratë e tyre i keni shpërndarë nëpër supermarkete. Ne edhe atëherë, edhe tash jemi konsistentë. Ju kemi thënë paratë e taksapaguesve kthejini te qytetarët, mos i detyroni ata me i prekë kursimet pensionale dhe me rreziku pleqërinë”, ka thënë ai.

Ministri i Financave, Hekuran Murati

Ai ka komentuar edhe gjendjen financiare të vendit, që sipas tij qeveritë e kaluara e kanë lënë si “një katrahurë të vërtetë”.

Ndërkaq pyetjes së deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Besian Mustafa, se pse bujqit e vetëpunësuar nuk janë përfshirë në masën për marrjen e 100 eurove, ministri Murati nuk iu ka përgjigjur direkt, por ka thënë se subvencionet për bujqit janë rritur për 60%, edhe pse LDK-ja ka kërkuar që të jenë 30.

Polemika pati edhe me deputetin Besnik Tahirin nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Ministri Murati komentoi një deklaratë të tij, që kishte thënë se shuma neto e pagës 400 euro bën 370 euro. Ai e pyeti Tahirin me ironi se si mund të bëhej një gjë e tillë.

Tahiri iu kundërpërgjigj duke thënë se ai dhe Qeveria e kanë futur vendin në “bllokadë klasike”.

“Është e quditshme se si ministri sa herë del në foltore nuk di të flas për veprime por flet vetëm për të kaluarën. Ju e keni kthy këtë vend në bllokadë klasike, sektorin privat dhe publik. Duhet të jeni serioz dhe ta bëni ju kalkulimin për ligjin e pagës”, ka thënë Tahiri.

Besnik Tahiri, shef i grupit parlamentar të AAK-së

Kritika për qeverinë pati edhe shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Abelard Tahiri, i cili ka thënë se “është e pamundur që me 100 euro në prill qytetarët t’i shlyejnë shpenzimet”.

Kësaj kritike Murati iu kundërpërgjigj duke ju referuar një lajmi të mëhershëm se Tahiri me para të shtetit ka blerë armë.

“100 euro mund të jenë pak për ata që shpenzojnë mijëra euro për armë”, ka thënë Murati.

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri

Kuvendi shkoi në pauzë deri në orën 15 e 30.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika