Mushkolaj: Kurti e Vuçiq të painteresuar ta zbatojnë marrëveshjen e Brukselit

Analisti politik, Imer Mushkolaj, ka deklaruar se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nuk kanë vullnet ta zbatojnë marrëveshjen e Brukselit apo të Ohrit.

Mushkolaj në “Debat Plus”, tha se edhe po të zbatohet ajo marrëveshje “pikët për pikë”, normalizimi i marrëdhënieve nuk do të ndodh.

“S’jam i bindur që Kurti e Vuciqi janë të interesuar ta zbatojnë marrëveshjen. Përtej që Kurti shpreh vullnetin që bëhen për konsum të jashtëm apo të brendshëm politik, nuk janë të interesuar ta zbatojnë. Zbatimi a nënkupton normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë? Jo. Ka aq shumë mosbesim, jam i bindur që po të zbatohet normalizimi nuk do të arrihet, për përgjegjësi të dy palëve”, tha ai.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika