Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të dalë nga situata

Për pezullimin e grevës nga SBAShK-u, analistët në emisionin "Debat Plus", kanë dhënë pikëpamjet e tyre, duke thënë se tërheqja e kësaj sindikate pa realizuar ndonjë kërkesë pas gjithë këtyre ditëve, është një gabim, sepse kjo situatë, sipas tyre, nuk sjell ndonjë risi

Analisti, Imer Mushkolaj në Debat Plus

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë se ende nuk është realizuar ndonjë kërkesë e SBAShK-ut edhe pas këtyre javëve, prandaj ky vendim ka qenë vetëm si zgjidhje për të dalë nga situata.

“Pyetja legjitime që duhet të shtrohet është se a i realizoi kërkesat SBAShK-u edhe pas këtyre javëve, kjo është vetëm për të dalë nga situata që ishin”, ka thënë Mushkolaj.

Ai e ka cilësuar gjuhën e sindikatës si të rëndë, duke thënë se është mjerim e poshtërim të krahasohet qeveria aktuale me atë të regjimit të Millosheviqit.

Mushkolaj në emisionin “Debat Plus”, ka theksuar se po të ishte miratuar ligji për paga në muajin mars, atëherë ndryshe do të funksiononte tash situata me grevat.

Hoxha: Indikacionet e SBAShK-ut treguan që greva po thyhet

Ndërsa, Dibran Hoxha, aktivist i shoqërisë civile, për sindikatat ka thënë se nuk kanë parime, sepse po të kishin, nuk do të dorëzoheshin kaq lehtë.

“Do të dëshiroja që sindikatat të ishin më të forta përballë pushtetit”, gjersa ka shtuar se kërkesat duhet të jenë legjitime.

Ndër të tjera, Hoxha ka thënë se shkolla po shërben si institucion për socializim të fëmijëve e jo për mësimdhënie.

Gashi: Shumë mësimdhënës nuk e meritojnë vendin e punës

Astrit Gashi nga Gazeta Blic, i është prërgjigjur Hoxhës, duke i thënë se nëse shumica e mësimdhënësve janë analfabetë funksionalë, atëherë nxënësit nuk kanë çfarë të humbin.

“Ka dallim të madh të qenët analfabetë funksionalë dhe të mos qenët gatshëm për punë”, ka thënë Gashi.

Sipas tij, testi PISA tregon jo vetëm për problemet e mësimdhënësve dhe të nxënësve, por edhe edukimin në familje.

Ndër të tjera, Gashi ka thënë se nuk ka rëndësi kush ka fituar apo humbur në këtë mes, por ata eksponentë të qeverisë që po i gëzohen gjunjëzimit të sindikatës, tregon se sa e gatshme është qeveria të menaxhojë në kohë krizash.

Po ashtu, edhe analisti Dardan Gashi dhe analisti Ylli Hoxha kanë thënë se tërheqja e kësaj sindikate pa realizuar ndonjë kërkesë pas gjithë këtyre ditëve, është një gabim, sepse kjo situatë, sipas tyre, nuk sjell ndonjë risi.

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika