Mushkolaj – Selmanajt: LDK ka nënshkruar në Washtington marrëveshje që s’e ka pasur referencë Kushtetutën

Imer Mushkolaj dhe deputeti Driton Selmanaj

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për pranimin e planit evropian. Sipas tij kjo marrëveshje nuk e ka referencë Kushtetutën e Kosovës.

Selmanajt, i është kundërpërgjigjur, analisti Imer Mushkolaj, i cili tha se njëjtë kishte vepruar edhe LDK me ish-kryeministrin Avdullah Hoti, në Washington, ku sipas tij kishte nënshkruar marrëveshje pa iu referuar Kushtetutës.

“LDK dhe Hoti, keni qenë në Uashington, e keni nënshkruar një marrëveshje që nuk ka referencë në Kushtetutë. Gjema marrëveshjen, e kam përpara, nëse gjeni referencë në Kushtetutë unë tërhiqna. Për referencë nuk e keni asnjë, vazhdimisht marrëveshjet prej secilës qeveri, s’kanë pasë referenca në kushtetutë. Kemi fol për situatë neutrale për normalizim të marrëdhënieve”, ka thënë ai.

Tutje, Mushkolaj ka thënë se nuk beson se LDK dhe PDK, janë të sinqertë kur thonë se e kundërshtojnë marrëveshjen, pasi sipas tij këto dy parti e kanë nënshkruar Asociacionin së pari në 2013 dhe pastaj në 2015.

“As LDK as PDK, që janë nënshkrues të 2013-tës, nuk i marr seriozisht në sinqetitetin e tyre. Vetë LDK, e ka nënshkru parimet jokushtetuese, gjykata ka thënë unë jo. Ende nuk e di qëndrimin e LDK-së, pavarësisht sqarimeve tuaja, pse është e papranueshme kjo marrëveshje. E kemi dëgju Adbixhikun, që ka thënë se nëse vjen në kuvend nuke  voton, nuk e besoj, nëse marrëveshja shkon në kuvend ajo do ta votojë, jam i sigurtë”, ka thënë ai.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika