Musk furnizon Ukrainën me panele solare

Miliarderi, Elon Musk, i ka ofruar Ukrainës bateritë diellore “Tesla Powerwall”, nga kompania e tij “Tesla”, ashtu që objektet mjekësore afër Kievit të furnizohen në mënyrë të pandërprerë me energji elektrike.

Sipas “The New Voice of Ukraine”, qeveria ukrainase ka pranuar bateritë diellore të premten e 29 prillit. Mykhailo Fedorov, ministri i transformimit dixhital të Ukrainës, shkroi në kanalin e tij Telegram, për dhuratën e pajisjeve të Musk.

Objektet mjekësore të Kievit morën gjithashtu furnizime mjekësore nga Spanja dhe Belgjika.

Ukraina po vazhdon të furnizohet me një sërë mjetesh, derisa u raportua gjatë ditës së sotme se Polonia ka dërguar atje mbi 200 tanke të tipit 7-72.

Sasia e tankeve T-72 që Polonia i ka dërguar në Ukrainë, është e mjaftueshme për formimin e dy brigadave me mjete të blinduara.

 

Musk është njeriu më i pasur në botë me 265 miliardë dollarë pasuri neto, dhe CEO i Tesla-s, një prodhues kryesor i automjeteve elektrike në Kaliforni në Shtetet e Bashkuara.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika