Musk rikthen llogaritë e pezulluara të gazetarëve në Twitter

Elon Musk ka hequr pezullimin e llogarive në Twitter, të disa gazetarëve që i kishte ndaluar një ditë më parë, pasi sondazhi i dytë që ai bëri për këtë temë, shkoi kundër rezultatit të tij të preferuar

Ilustrim

Biznesmeni miliarder, Elon Musk, ka thënë se disa gazetarëve që ai i pezulloi nga kompania e tij e mediave sociale, Twitter, do t’i rikthehen llogaritë.

Gazetarët e New York Times, CNN dhe Washington Post, ishin në mesin e atyre që u janë bllokuar llogaritë, pasi Musk u akuzua për ndarjen e të dhënave të vendndodhjes rreth tij.

Por mes kritikave në rritje, ai pyeti përdoruesit e Twitter se çfarë të bënin më pas.

Dhe 59% e 3.6 milionëve që morën pjesë, votuan për heqjen e ndalimit menjëherë.

“Njerëzit kanë folur. Llogarive që kanë kundërshtuar vendndodhjen time do t’u hiqet pezullimi tani,” shkroi ai në Twitter.

Kombet e Bashkuara (OKB) dhe BE-ja e kanë dënuar të premten vendimin e Twitterit, për të pezulluar gazetarët që mbulojnë lajmet rreth platformës sociale.

OKB-ja shkroi në Twitter se liria e medias “nuk është një lodër”, ndërsa BE-ja e ka kërcënuar Twitter-in me sanksione.

Twitter dënohet nga OKB dhe BE për ndalimin e gazetarëve

 

 

Shija e redaktorit

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Të fundit nga rubrika