Musmurati: Këtë të enjte shkollat e Prishtinës nisin fushatën “Çohu kundër dhunës”

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Besianë Musmurati, ka thënë se nga kjo e enjte siguria dhe politikat anti-dhunë janë prioritet i secilës shkollë në Komunën e Prishtinës

Ilustrim

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Besianë Musmurati, ka thënë se me nismë të vetë nxënësve të Prishtinës, nga kjo e enjte siguria dhe politikat anti-dhunë janë prioritet i secilës shkollë në Komunën e Prishtinës.

Ajo ka njoftuar përmes një postimi në llogarinë e saj në Facebook, duke thënë se së bashku me shumë shkolla fillore të Prishtinës, kanë lansuar sot fushatën “Çohu kundër dhunës”, e cila synim kryesor do të ketë parandalimin, identifikimin, raportimin dhe trajtimin e dhunës nga këndvështrimi i fëmijëve.

“Me nismë të vetë nxënësve të Prishtinës, nga sot siguria në shkollë dhe politikat anti-dhunë janë prioritet i secilës shkollë në komunën tonë! Së bashku me shumë shkolla fillore të Prishtinës, po lansojmë sot fushatën “Çohu kundër dhunës”, e cila synim kryesor do ta ketë parandalimin, identifikimin, raportimin dhe trajtimin e dhunës nga këndvështrimi i fëmijëve. Përmes kësaj fushate, mijëra nxënës në Prishtinë do të përfshihen direkt në aktivitete ndërgjegjësuese mbi dhunën, ndërsa indirekt në proceset e vendimmarrjes mbi politikat e reja të DKA-së për sigurinë në shkolla”, ka shkruar Musmutari.

Sipas saj, dhuna e çfarëdoshme nuk ka vend në shoqëri, prandaj ka theksuar se do të trajtohet ajo.

“Dhuna e çfarëdo llojshme nuk ka vend në shoqërinë tonë, prandaj ne do ta trajtojmë atë; fëmijët kanë të drejtë të përfshihen në politikë bërje, prandaj ata do të dëgjohen”, ka përfunduar Musmurati.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika