Nadal mund lojtarin serb, i cili është numër një në botë në tenis

Superylli i tenisit, Rafael Nadal mundi rivalin e vjetër dhe numrin një të botës,Novak Djokovic në Roland Garros të mërkurën herët për të kaluar në gjysmëfinale në French Open

Spanjolli, Rafael Nadal feston fitoren në ndeshjen e tij çerekfinale kundër Serbisë Novak Djokovic në katër sete në turneun e tenisit French Open në stadiumin Roland Garros në Paris më 1 qershor( foto nga CNN)

Pjesa e 59-të e rivalitetit historik midis dy të mëdhenjëve të tenisit të të gjitha kohërave ishte një tjetër triller, me Nadalin që fitoi 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4).

Ndeshja çerekfinale, e cila përfundoi pas orës 1 të mëngjesit me orën lokale në Paris, zgjati më shumë se katër orë dhe ishte një nga më të priturat e turneut.

Spanjolli 35-vjeçar po kërkon titullin e 14-të të French Open me rekord dhe gjithashtu një titull të 22-të të rekordit në tenis, raporton CNN.

Nadal në gjysmëfinale do të përballet me gjermanin Alex Zverev. Zverev, i treti në botë, i cili përparoi, pasi mposhti spanjollin 19-vjeçar dhe numrin 6 të botës Carlos Alcaraz në katër sete, të martën.

Në ndeshjet e tyre kokë më kokë, më shumë se çdo dy meshkuj të tjerë në epokën profesionale të sportit, Nadal ka mundur Djokovic 29 herë, ndërsa Djokovic ka fituar 30.

Gjatë karrierës së gjatë të shkëlqyer të Nadalit, ai ka luajtur 113 ndeshje në Roland Garros dhe ka fituar 110 prej tyre. Djokovic është përgjegjës për dy nga këto tre humbje në Paris.

Por a mund të jetë French Open i këtij viti i fundit për Nadalin? Duket sikur kampioni i 13-të i Roland Garros, i cili po përballet me një dëmtim të bezdisshëm në këmbë, nuk është i sigurt, transmeton portaliD.

Të dielën, pas fitores së tij në pesë sete kundër Felix Auger-Aliassime në raundin e 16-të, Nadal tha: “Dy javë e gjysmë më parë, edhe sikur të kisha (shpresa pozitive) pas Romës, as nuk e dija nëse do të mund të isha këtu. Kështu që unë thjesht po shijoj faktin që jam këtu edhe një vit. Dhe të jem i sinqertë, çdo ndeshje që luaj këtu, nuk e di nëse do të jetë ndeshja ime e fundit në Roland Garros në karrierën time të tenisit”.

Pas fitores së tij në katër sete kundër Djokovicit, ai u tha gazetarëve se ishte “një nga netët e paharrueshme” dhe ai “po vendoste gjithçka” në përpjekjen “për ta luajtur këtë turne me kushtet më të mira të mundshme”.

“Turma ka qenë e mahnitshme që nga fillimi i turneut”, tha Nadal. “Nuk e di. Mendoj se ndoshta ata e dinë që unë nuk do të jem këtu edhe shumë herë të tjera.”

Nadal u pyet nëse ka një ngarkesë emocionale shtesë mbi të, duke e ditur se çdo ndeshje mund të jetë e fundit e tij.

“Nuk e di se çfarë mund të ndodhë. Mendoj, siç thashë më parë, do të luaj në këtë turne sepse po bëjmë gjërat që të jemi gati për të luajtur këtë turne, por nuk e di se çfarë do të ndodhë. të ndodhë pas këtu”, tha ai.

“Unë kam atë që kam në këmbë, kështu që nëse nuk jemi në gjendje të gjejmë një përmirësim apo një zgjidhje të vogël për këtë, atëherë do të bëhet super e vështirë për mua”.

Nadal tha se ai thjesht po shijon çdo ditë në Roland Garros “pa menduar shumë për atë që mund të ndodhë në të ardhmen” dhe “do të vazhdojë të luftojë për të gjetur një zgjidhje”.

Pas ndeshjes, Djokovic përgëzoi Nadalin duke thënë se ai “tregoi pse është një kampion i madh. E dini, duke qëndruar atje mendërisht të fortë dhe duke e përfunduar ndeshjen ashtu siç ai bëri.”

Numri një i botës tha: “Kam dhënë më të mirën time”, por “e di që mund të kisha luajtur më mirë”.

“Jam krenar që luftova dhe qëndrova deri në goditjen e fundit. Siç thashë, ju e dini, unë humba nga një lojtar më i mirë sot … betejën mbi katër orë dhe duhet ta pranoj këtë humbje.”

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika