Nagavci: 21 Shkolla sipas modelit të vendeve gjermanishtfolëse, për ta harmonizuar shkollimin me tregun e punës

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se po ndjekin modelin e vendeve gjermanishtfolëse për të harmonizuar shkollimin me tregun e punës

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka njoftuar se 12 drejtime të shkollave sipas modelit të vendeve gjermanishtfolëse, për ta harmonizuar shkollimin me tregun e punës.

“12 profile në arsim të dyfishtë! Shumë i lumtur që katër profileve të vitit shkollor 2022/2023, po i shtojmë tetë profile të reja në vitin shkollor 2023/2024. Tani jemi duke u zgjeruar në 21 shkolla në 13 komuna të ndryshme”, ka shkruar në Twitter e para e arsimit në Kosovë.

Më tej ajo ka njoftuar se ka mbajtur një takim koordinues me përfaqësues të bizneseve për të identifikuar profilet e nevojshme për to dhe tregun e punës

“Së bashku me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe ministren e Ministrisë së Industrisë Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, biseduam sot me përfaqësues të bizneseve në sektorët e përpunimit të drurit dhe të ushqimit dhe pijeve për të identifikuar profilet e nevojshme për to dhe tregun e punës”, ka shtuar ajo.

“Falënderim i veçantë për bizneset, grupet e punës, shkollat ​​dhe të gjithë ata që po mundësojnë zbatimin e arsimit dual sipas modelit të vendeve gjermanishtfolëse”, ka përfunduar ajo.

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika