Nagavci: Fëmijët nuk shkonin në shkollë, s’kemi mundur të mos veprojmë

Arbërie Nagavci, Ministre e Arsimit

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, në seancën e Kuvendit në lidhje me aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese që ka ardhur si rezultat i parashtresës së Komunës së Kamenicës, ka thënë se e ka pasur obligim ligjor të ndërmarrë hapa për fëmijët që nuk po e vijonin mësimin në Komunën e Kamenicës.

Nagavci theksoi, se me të marrë detyrën e ministres së arsimit, ka pasur kërkesa të shumta nga prindërit e fëmijëve në Kamenicë, që t’ia mundësoj siç ka thënë fëmijëve të asaj komune të drejtën për arsimimin.

Ministrja e Arsimit, tha se ministria që ajo përfaqëson i është kërkuar veprim nga Avokati i Popullit, sepse sipas saj, ai kishte konstatuar se fëmijëve që nuk po e vijonin mësimin, po i shkelej e drejta.

“Përveç kësaj kam gjetur edhe raportin e Avokatit të Popullit, nga ish-avokati, I cili konstaton se vendimi për riorganizimin e arsimit parauniversitar në komunën e Kamenicës, ka moszhvillim të procesit mësimor dhe se kjo përbente shkelje të së drejtës për shkollim e përcaktuar me nenin 47 të kushtetutës”, ka thënë Nagavci.

Kuvendi i Kosovës

Ajo është shprehur gjithashtu se si ministre nuk mund të qëndronte symbyllur ndaj faktit që fëmijët nuk po shkonin fare në shkollë, në periudhë gati dy vjeçare.

“Ndryshe nga Gjykata që nuk e ka trajtuar atë, ne si Ministri nuk kemi mundur të mos e përmbushim një obligim të tillë. Mohimi i së drejtës për shkollim pa fajin e tyre u vendosë në një fushëbetejë politike. Si ministre kam respektuar obligimin tim”, ka thënë ajo.

Asaj dorëheqjen ia ka kërkuar deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj.

“Ne iu bëjmë thirrje jo vetëm si akt moral por si shkelëse e Kushtetutës, ministrja Nagavci të shkarkohet menjëherë”, ka thënë ai.

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj

Njëjtë si kolegu si Selmanaj kanë vepruar edhe deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës duke thënë se nuk duhet që Nagavci të bëhet model për të tjerët se si e shkel kushtetutën.

Ditë më parë, dorëheqjen e saj e kishte kërkuar edhe ish-kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati.

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika