Nancy Pelosi tërhiqet si udhëheqëse e Demokratëve të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA

Ndonëse ka njoftuar se do të largohet nga posti si udhëheqëse e Demokratëve të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi do të shërbejë si kryetare deri në janar

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Nancy Pelosi

Nancy Pelosi, e cila ka udhëhequr demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA për gati dy dekada, ka njoftuar se do të largohet nga ky rol.

82-vjeçarja është demokratja më e fuqishme në Kongres dhe gruaja e parë që ka shërbyer si kryetare e Dhomës.

Ajo do të vazhdojë të përfaqësojë distriktin e saj në Kaliforni në dhomën e ulët të Kongresit.  Kjo vjen pasi republikanët parashikohet të rimarrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve pas zgjedhjeve afatmesme.

Republikani Kevin McCarthy ka fituar nominimin e partisë për të qenë kryetar në Kongresin e ri dhe ka të ngjarë të pasojë Pelosin.

“Nuk do ta kisha menduar kurrë se një ditë do të shkoja nga zonja e shtëpisë në kryetare të Dhomës së Përfaqësuesve”, tha Pelosi në një deklaratë në dhomë, të enjten. “Unë nuk do të kërkoj rizgjedhje në udhëheqjen demokrate në Kongresin e ardhshëm. Ka ardhur ora që një brez i ri të udhëheqë grupin demokratik”.

Pelosi do të shërbejë si kryetare deri në janar, kur Kongresi i ri të marrë drejtimin, dhe do të qëndrojë në vendin që zuri fillimisht në 1987 deri në janar të vitit 2025, shkruan Sam Cabral për BBC.

Kongresmeni i Nju Jorkut, Hakeem Jeffries, pritet gjerësisht të marrë postin e lartë drejtues demokrat në Dhomën e Përfaqësuesve, gjë që do ta bënte atë udhëheqësin e parë me ngjyrë të kongresit në historinë e SHBA-së.

Kryetari i Dhomës është e vetmja detyrë e Kongresit e detajuar në Kushtetutën e SHBA-së. Pas nënkryetarit, është e radhës në radhë të presidencës.

Kryetari dhe zëvendësit e tyre dhe kryetarët e komisioneve përcaktojnë se cilat projektligje shqyrtohen dhe votohen. Ata vendosin axhendën dhe vendosin rregullat që rregullojnë debatin.

Pelosi u bë lidere e pakicës, titulli i mbajtur nga personi që drejtonte opozitën në Dhomën e Përfaqësuesve, në vitin 2003. Demokratët më pas morën kontrollin e Dhomës për herë të parë në më shumë se një dekadë në vitin 2006 dhe ajo u bë gruaja e parë që drejtonte një parti të madhe në secilën dhomë të Kongresit.

Pelosi u bë përsëri lidere e pakicës katër vjet më vonë, por u kthye në karrigen e folësit në 2018.

Gruaja e parë që drejton një parti të madhe në të dyja dhomat e Kongresit të SHBA, Nancy Pelosi do të mbetet gjithashtu në histori si një nga më efektivet, një pasuri e paçmuar për demokratët dhe një kundërshtare e frikshme për republikanët.

Shkathtësia e saj legjislative, aftësia e saj për të mbajtur të bashkuar një parti dhe instinkti i saj për teatrin politik e kanë bërë atë një forcë në Capitol Hill, si dhe një rrufe për kritikat nga kundërshtarët e saj.

Fjalimet dhe konferenca e saj për shtyp nuk ishin frymëzuese. Por, aftësia e saj për të mbajtur shumicën e saj të paqartë dhe shpesh të pakët në dhomë në votat kryesore kishte pak rivalë.

Instinktet e saj politike ishin pa ndryshim të shëndosha dhe ndjenja e saj e kohës legjislative – kur të shtynte dhe kur të priste dhe çfarë do të duhej për të fituar një votë – ishte e patëmetë. Dhe ajo e bëri këtë në një epokë ku udhëheqja e Dhomës së Përfaqësuesve kishte stimuj, të tillë si autorizimet e caktuara për shpenzime, për të mbajtur në linjë drejtuesit e pabindur.

Megjithatë, forca e saj ka një çmim. Është pjesërisht për shkak të këtyre aftësive që ajo u bë një hobgoblin e së djathtës – një zuzar emri ose imagjinata e së cilës u krye titullarë të panumërt të mbledhjes së fondeve dhe reklamave politike.

Gjatë trazirave të Kapitolit më 6 janar 2021, mbështetësit e Presidentit Donald Trump hynë në ndërtesën e Kapitolit në kërkim të folësit dhe u fotografuan duke hedhur poshtë zyrën e saj dhe duke vendosur këmbët e tyre mbi tavolinën e saj

Kohëzgjatja dhe thellësia e kontrollit të saj mbi demokratët e Dhomës, që shtrihet mbi dy dekada, ka penguar gjithashtu rritjen e liderëve të rinj brenda dhomës, të cilët kanë pritur me vite që të kenë mundësinë e tyre për t’u ngritur në strukturën komanduese të partisë. Tani, më në fund, ata mund të kenë mundësinë e tyre. Por ata do të kenë këpucë të mëdha për të mbushur.

Si folëse, Pelosi luajti një rol kritik në avancimin ose pengimin e axhendave të presidentëve të shumtë.

Ajo vlerësohet gjerësisht për miratimin e nënshkrimit të legjislacionit të kujdesit shëndetësor të ish-presidentit Barack Obama, si dhe projektligjeve për adresimin e infrastrukturës dhe ndryshimeve klimatike nën presidentin aktual Joe Biden.

Pelosi gjithashtu sfidoi drejtpërdrejt Donald Trump gjatë gjithë presidencës së tij, duke grisur në mënyrë të famshme një kopje të fjalimit të tij për gjendjen e Bashkimit pas shpine.

Thashethemet rreth të ardhmes së saj kishin qarkulluar pas një sulmi të dhunshëm në shtëpinë e saj muajin e kaluar që e la burrin e saj Paul, 82 vjeç, në nevojë për një operacion të kafkës.

Ligjvënësit e duartrokitën atë të enjten teksa ajo i falënderoi për lutjet e tyre dhe foli për “partnerin e saj të dashur në jetë dhe shtyllën e saj të mbështetjes”.

John Lawrence, një ish shef i stafit të zonjës Pelosi, i tha BBC-së se priste që ajo të luante një rol të rëndësishëm në këshillimin e anëtarëve të rinj të Kongresit dhe punën me Shtëpinë e Bardhë tani që demokratët ishin sërish në pakicë.

“Nuk ka kurrë një moment të mirë për t’u larguar,” tha ai. “Kur jeni në epërsi, dëshironi të arrini një punë të madhe dhe kur gjërat shkojnë kundër jush, ju dëshironi të kundërshtoni”.

Në një deklaratë të enjten, Presidenti Biden e quajti Pelosin, “kryetarja më e rëndësishme e Dhomës së Përfaqësuesve në historinë tonë”.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika