NASA shfaq galaktikën me ngjyrat e Brazilit në nderim të Peles

Agjencia hapësinore NASA ka postuar një foto të një galaktike në Twitter për të nderuar futbollistin legjendar Pele, të cilin e ka quajtur ‘mbret të lojës së bukur’

Fotoilustrim

NASA ka përdorur një mënyrë të veçantë për të nderuar futbollistin legjendar Pele, i cili u nda nga jeta mbrëmjen e së enjtes së 29 dhjetorit në moshën 82-vjeçare.

Agjencia hapësinore NASA ka postuar një foto të një galaktike në Twitter, e cila mban ngjyrat e Brazilit (të verdhë dhe blu), ndërsa Pelen e ka quajtur mbret i lojës së bukur.

“Ne nderojmë ndarjen nga jeta të legjendarit Pele, i njohur për shumë si mbreti i ‘lojës së bukur’. Ky imazh tregon një galaktikë spirale në yjësinë Skulptor, e paraqitur me ngjyrat e Brazilit” , thuhet në postimin e publikuar në Twitter.

Ndryshe, legjenda e futbollit brazilian Pele ka vdekur në moshën 82-vjeçare të enjten e 29 dhjetorit.

Pele është konsideruar si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe është i vetmi futbollist i cili ka fituar Kupën e Botës tri herë. Ai e ndihmoi Brazilin të ketë sukses në turnetë e 1958, 1962 dhe 1970 duke fituar gjithashtu Topin e Artë për lojtarin më të mirë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika