NATO: Mirëpresim marrëveshjen në mes të Kurtit dhe Vuçiq, nxisim të dy të zbatojnë shpejt atë që është rënë dakord

Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu, ka thënë se NATO-ja e mirëpret marrëveshjen në mes të Kurtit dhe Vuçiq dhe se "i nxisim të dy të zbatojnë atë që është rënë dakord shpejt dhe plotësisht"

Zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu, ka reaguar mbi dakordimin e kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq, të shtunën e 18 marsit në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

Përmes një postimi, Lungescu ka thënë se NATO-ja e mirëpret marrëveshjen në mes të kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq.

“NATO e mirëpret marrëveshjen në mes të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në dialogun e lehtësuar nga BE në rrugën e normalizimit të marrëdhënieve në mes të Beogradit dhe Prishtinës”, ka shkruar ajo.

Zëdhënësja e NATO-s ka thënë tutje se i nxisin të dyja palët të zbatojnë atë që është rënë dakord shpejt dhe plotësisht.

“Ne jemi të përkushtuar ndaj stabilitetit në Ballkanin Perëndimor, përfshirë këtu edhe KFOR-in”, ka shkruar Lungescu.

“NATO e mirëpret marrëveshjen në mes të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në dialogun e lehtësuar nga BE në rrugën e normalizimit të marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës. Ne i nxisim të dy të zbatojnë atë që është rënë dakord shpejt dhe plotësisht. Ne jemi të përkushtuar ndaj stabilitetit në Ballkanin Perëndimor përfshirë këtu edhe KFOR-in”, ka shkruar zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu në Twitter.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika