“Rusia po bëhet gati për sulme të reja”

Forca ushtarake të Rusisë

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Veriatlantike (NATO), Jens Stoltenberg, teksa ka komentuar njoftimet e Moskës se po ulin operacionet rreth Kievit, ka thënë se forcat ruse në Ukrainë nuk po tërhiqen. Sipas tij, ato po rigrupohen.

Stoltenberg ka thënë se, aleanca ende nuk është bindur se Rusia po negocionte me mirëbesim në bisedimet e paqes me Ukrainën.

Kjo sepse, sipas Stoltenberg, objektivi ushtarak i rusëve që nga fillimi i pushtimit nuk ka ndryshuar.

“Sipas inteligjencës sonë, njësitë ruse nuk po tërhiqen, por, po ripozicionohen. Rusia po përpiqet të rigrupohet, rifurnizohet dhe të përforcojë ofensivë e saj në rajonin e Donbasit”, është shprehur Stoltenberg.

Siç shkruan Reuters, ai ka thënë se “mund të presim veprime sulmuese shtesë, duke sjellë edhe më shumë vuajtje”.

“Nuk kemi asnjë ndryshim real në objektivin e vërtetë të Rusisë. Ata vazhdojnë të ndjekin rezultatin ushtarak”, ka shtuar Stoltenberg.

Po ashtu, ai ka konfirmuar se aleatët e NATO-s do të vazhdojnë t’i ofrojnë armë Ukrainës për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Ndryshe, më 17 mars të vitit 2022, Stoltenberg në një konferencë për media ka thënë se, “lufta e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, ka shkundur paqen dhe shokuar botën”.

Ai kishte lavdëruar forcat e Kievit dhe ishte zotuar se do të vazhdojë mbështetja për to.

Ndryshe, që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, më shumë se tre milionë njerëz kanë ikur nga Ukraina.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika