NATO shënon 73 vjetorin e themelimit

Organizata Veri Atlantike (NATO), që të hënën shënon 73 vjetorin, u krijua në  vitin 1949 nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kanadaja dhe disa vende të Evropës Perëndimore, me qëllimin e vetëm  ofrimin e sigurisë kolektive kundër Bashkimit Sovjetik.

Aleanca fillimisht përbëhej nga 12 vende: SHBA-ja, Kanadaja, Belgjika, Danimarka, Franca, Islanda, Italia, Luksemburgu, Holanda, Norvegjia, Portugalia dhe Britania.

Pas kësaj, në 1952, Greqia dhe Turqia vendosin që të futen në Aleancë. Tri vjet më vonë në vitin 1955 edhe Gjermania bëhet pjesë e NATO-s, kurse më vonë në vitin 1982 Spanja bëhet shteti i radhës që anëtarësohet në këtë organizatë.

Organizata e NATO-s bazohet në solidaritetin e ndërsjellë, që nëse sulmohet ndonjë prej shteteve anëtare atëherë sipas nenit pesë të NATO-s, konsiderohet sulm për të gjithë palët.

“Palët bien dakord që një sulm i armatosur kundër një ose më shumë prej tyre, në Evropë ose në Amerikën e Veriut, do të konsiderohet si një sulm i drejtuar kundër të gjitha palëve”.

Në vitin 1992, NATO përdor forcat e saj për herë të parë duke monitoruar embargon e armëve kundër ish-Jugosllavisë. Anijet e NATO-s patrulluan përgjatë bregdetit lindor të Adriatikut duke kontrolluar të gjitha anijet për armë.

Ndër veprimet e para që ka marrë organizata e NATO-s, është sulmi në vitin 1994 ku janë gjuajtur katër avionë serbë në një zonë të ndaluar fluturimi të OKB-së në Bosnje-Hercegovinë.

Ishte hera e parë që NATO përdori forcën e saj të armëve. Ishte gjithashtu edhe fillimi i zhvillimit të rolit të NATO-s jashtë zonës së saj.

Ishte viti 1999, kur forcat e Aleancës Veri-atlantike, kishin sulmuar për 78 ditë rresht Serbinë, për shkak të shtypjeve e masakrave në civilë që po bënin forcat Serbe në Kosovë.

Fushata e sulmeve  78-ditore, ishte pa mandatin e OKB-së, e cila rezultoi me tërheqjen e forcave serbëve nga territori i Kosovës.

Rrjedhojë e kësaj ishte edhe pavaërsia e Kosovës e cila u shpall me 17 shkurt të vitit 2008.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Osmani: Në Kosovë nënkryetare të Kuvendit e kemi një të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas emërimit të nënkryetarit të Kuvendit të Serbisë, Bozhidar Deliq, për të cilin ka thënë se ka...

Të fundit nga rubrika