Ndahen më shumë se 2.7 milionë dollarë për restaurimin e rajonit të Kherson-it

Kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal ka njoftuar tashmë janë ndarë më shumë se 2.7 milionë dollarë për restaurimin e rajonit të Kherson-it

Kherson. Foto: nytimes

Kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal ka njoftuar se më shumë se 2.7 milionë dollarë janë ndarë për restaurimin e rajonit të sapoçliruar të Kherson-it.

“Qeveria ndau 100 milionë hryvnia (2.7 milionë dollarë amerikanë) për restaurimin prioritar të rajonit të çliruar Kherson”, ka shkruar Shmyhal.

“Ky është fillimi i rindërtimit të rajonit. Fillimisht, ne po flasim për nevojat kritike të banorëve të rajonit: akses në dritë, ujë, ngrohje, komunikim dhe mjekësi”, ka shtuar Shmyhal duke theksuar se “Njerëzit do të marrin pensionet që u janë grumbulluar gjatë okupimit”.

Kryeministri ukrainas ka përmendur dhe mbështetjen financiare që Ukraina ka marrë nga partnerët e saj, ka raportuar CNN.

“Kanadaja emetoi obligacione qeveritare pesëvjeçare me vlerë 500 milionë dollarë kanadezë (rreth 374 milionë dollarë amerikanë. Qeveria ukrainase mori një vendim për të tërhequr një fond shtesë prej 4.5 miliardë dollarësh në grante nga Banka Ndërkombëtare për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Shoqata Ndërkombëtare e Zhvillimit”.

Kryeministri ukrainas ka potencuar se këto burime do të drejtohen për sigurimet shoqërore dhe pagat e punonjësve të shtetit.

“Javën e ardhshme, Ukraina do të marrë gjithashtu 2.5 miliardë euro nga Bashkimi Evropian”, shtoi ai.

Shmyhal ka vënë në dukje se, mes sulmeve ruse ndaj sektorit energjetik të Ukrainës, qeveria e Kievit “po aktivizon importin e mjeteve për gjenerimin e energjisë”.

“Çdo ukrainas mund të importojë një gjenerator ose stacion karikimi nga jashtë pa paguar taksa doganore dhe TVSH,” tha ai.

Tutje, kryeministri Shmyhal ka treguyar se rreth 8,500 komplete gjeneratorësh importohen në Ukrainë në ditë.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika