Ndalimet e Specialës, të ligjshme apo jo?

Pas lirimit të Sami Lushtaku nga EULEX-i u pretendua nga avokati i tij se telefoni dhe ndalimi i tij u bë jashtëligjshëm. Në ndërkohë, njohës të funksionimit të Gjykatës Speciale thonë se me rregullore të saj parashihet një veprim i tillë, por ata gjithashtu theksojnë mungesën e transparencës nga Zyra e Prokurorit të Specializuar

Brenda zyrave të EULEX-it u mbajt për më shumë se një orë.

Bëhet fjalë për ish-gjeneralin e UCK-së, Sami Lushtaku i cili u ndalua mbrëmjen e së premtes, dhe u intervistua, derisa më pas edhe iu sekuestrua telefoni.

Për veprimin e fundit ndaj Lushtakut, avokati i tij tha se u bë në kundërshtim me ligjin.

Por, monitoruesi i punës së Speciales, avokati, Amer Alia po thotë se kjo është brenda kompetencave të gjykatës dhe se nuk është hera e parë që po ndodhë një gjë e tillë.

“Besoj që këto veprime janë në kuadër të rregullores së procedurës së provave, tani ne në detaje nuk jemi të informuar mbi arsyet e konfiskimit dhe besoj që avokati ka qenë i njoftuar sigurisht që me vendimin e Gjykatës në rast se është lëshuar, nëse ka qenë urdhër i drejtpërdrejt i Zyrës së Prokurorit të Specializuar”, tha Amer Alija, avokat.

Avokatja e akredituar nga Dhomat e Specializuara, Fehmije Gashi-Bytyqi po thotë se ekziston një procedurë për sekuestrimin e telefonit ndonëse vë theksin tek mostransparenca e ZPS-së për këtë rast.

“Lidhur me faktin që i është sekuestruar telefoni, sigurisht me urdhër të Prokurorit megjithatë është një procedurë që brenda 30 dite duhet Prokuroria t’i drejtohet Gjykatës që të vendoset sekuestrimi i përkohshëm dhe të paraqiten arsyet se për çka ka ndodhur, por në rastin e z. Lushtaku nuk jam në dijeni”, tha Fehmije Gashi – Bytyqi, avokate.

Kujtojmë që këtë javë, Zyra e Prokurorit të Specializuar i është rikthyer bastisjeve në Kosovë.

Të enjten cak ishte shtëpia e ish-komandantit të Zonës Operative të Drenicës, Sylejman Selimi, si i dyshuar për pengim të drejtësisë.

Për disa orë, zyrtarë të ZPS-së, të asistuar nga EULEX-i kanë kryer kontrolle në shtëpinë e Selimit.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika