Ndalohen dy automjete me targa vendore që dyshohen për kontrabandë me emigrantë nga Siria dhe Egjipti

Policia e Kosovës ka ndaluar dy automjete me targa vendore që dyshohen për kontrabandë me emigrantë nga Siria dhe Egjipti

Policia e Kosovës njofton se ka ndaluar dy automjete që drejtoheshin nga meshkuj kosovar në pikën statike tek ura e Bistricës në Zveçan, dhe se gjatë kontrollit në këto automjete policia ka vërejtur se ka emigrantë, shtetas të Sirisë dhe Egjiptit.

Emigrantët nga këto dy vende po shfrytëzonin Kosovën si vend transit për të kaluar në shtetet perëndimore.

“Për rastin është njoftuar prokurori dhe në koordinim me të është iniciuar rasti
‘Kontrabanda me emigrantë’. Rasti do të trajtohet nga hetuesit e Drejtorisë Rajonale Policore të Kufirit-Veriu. Kurse, me emigrantët, sipas procedurave të parapara, do të merren zyrtarët policorë nga Drejtoria për Migrim dhe të Huaj e PK-së”, njofton Policia e Kosovës.

Me aktvendim nga prokurori dy të dyshuarit e lartcekur, janë dërguar në mbajtje deri në 48
orë.

 

Shija e redaktorit

111 vjet që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 111 vjet më parë në Vlorë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të...

Presidentja Osmani udhëton për në Tiranë, merr pjesë në Samitin...

Presidentja e Kosovës, me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka udhëtuar për në Tiranë ku do të marrë pjesë në Samitin III...

“Revolta shqiptare ndaj osmanëve”, botimi i “The Spectator” më 1880...

Në një artikull të publikuar në revistën britanike, “The Spectator”, më 15 maj 1880, rrëfehet historia e një revolte shqiptare dhe shfaq vështirësinë që...

Të fundit nga rubrika