Nderohet Isuf Lumi, kryetari i parë i FBK-së

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) ka nderuar me mirënjohje të ndjerin Isuf Lumi, i cili ishte kryetar i parë i FBK-së dhe sekretar i Përgjithshëm.

Mirënjohjen e kanë ndarë kryetari i FBK-së, Arben Fetahu dhe ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Hajrulla Çeku, derisa në emër të familjes e ka pranuar, Albana Lumi, vajza e të ndjerit Isuf Lumi.

Ceremonia ndodhi para fillimit të ndeshjes për vendin e tretë në Liga Unike Femrat ndërmjet Tiranës dhe Penzës.

I ndjeri Isuf Lumi ka qenë kryetari i parë i FBK-së pas pavarësimit të sportit të Kosovës, ndërsa pasluftës për disa vite radhazi ka qenë sekretar i Përgjithshëm të FBK-së, duke kontribuuar maksimalisht në të gjitha mënyrat në zhvillimin e këtij sporti në vendin tonë.

Lumi ishte zgjedhur kryetar i FBK-së në vitin 1991 në kohërat më të vështira dhe për asnjë moment nuk u ndal së punuari për basketbollin e Kosovës.

 

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika