Ndërron jetë në fushë futbollisti 17-vjeçar Erion Kajtazi

Federata e Futbollit të Kosovës(FFK) ka njoftuar se në këtë të shtunë pas një ataku kardiak ka vdekur në fushë futbollisti i Trepça'89, Erion Kajtazi, i cili ishte duke luajtur në ndeshjen A&N – Trepça’89, në kuadër të Superligës në kategorinë e juniorëve

Erion Kajtazi

Federata e Futbollit e Kosovës ka njoftuar se të shtunën e tre dhjetorit ka vdekur në fushë futbollisti 17-vjeçar.

FFK ka shtuar se futbollisti 17-vjeçar ishte futbollist i FC Trepça ’89, Erion Kajtazi  pas një sulmi kardiak dhe njëherësh anëtari i ekipeve kombëtare të Kosovës, Erion Kajtazi.

“Federata e Futbollit e Kosovës me pikëllim të madh e njofton opinionin se sot pas një sulmi kardiak ka ndërruar jetë futbollisti i FC Trepça ’89 dhe njëherësh anëtari i ekipeve kombëtare të Kosovës, Erion Kajtazi”, njofton FFK-ja.

Tutje thuhet se futbollisti Kajtazi ka qenë duke luajtur në ndeshjen A&N – Trepça’89, në kuadër të Superligës në kategorinë e juniorëve, kur në një moment ka rënë pa vetëdije në fushë.

“Stafet mjekësore të të dyja klubeve kanë intervenuar me shpejtësi për t’i ofruar ndihmë dhe më pas me urgjencë e kanë dërguar në Spitalin Rajonal në Prizren. Megjithatë, përkundër përpjekjeve maksimale të mjekëve, Erioni nuk ka dhënë shenja jete dhe është konstatuar vdekja e tij nga ataku kardiak”, thuhet tutje në njoftim.

Për vdekjen e futbollistit 17-vjeçar ka reaguar dhe kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi.

Ademi është shprehur “i tronditur” nga ndarja e parakohshme nga jeta e futbollistit të FC Trepça’89 dhe anëtarit të ekipeve të grupmoshave të Kombëtares së Kosovës, Erion Kajtazi.

“Një lajm që na tronditi dhe preku zemrat e gjithsecilit prej nesh si komunitet i futbollit, por edhe opinionin e Kosovës në përgjithësi. Vdekja e parakohshme i ndali në gjysmë ëndrrat e tij rinore dhe futbollistike”, ka shkruar Agim Ademi.

“Erioni ndërroi jetë në fushën e gjelbër, aty ku filloi ta jetësonte ëndrrën e tij për t’u bërë një futbollist i madh, me të cilin do të krenohej jo vetëm familja, por edhe i gjithë kombi”.

Ademi ka theksuar se “Erioni ishte talent i jashtëzakonshëm, por sot u shua për të udhëtuar drejt parajsës, e për jetuar përgjithmonë i freskët në kujtimet e familjes, bashkëlojtarëve dhe tërë komunitetit të futbollit”.

Kryetari i FFK-së ka përcjellur ngushëllimet “më të thella për këtë humbje të madhe” familjes Kajtazi, FC “Trepça’89” dhe bashkëlojtarëve e miqve të Erionit.

Shija e redaktorit

Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për Putinin

Gjykata Ndërkombëtare Penale (GjNP) ka lëshuar një urdhër-arrest për presidentin rus, Vladimir Putin. GjNP-ja pretendon se ai është përgjegjës për krimet e luftës, duke përfshirë...

Libraria “Dukagjini” në listën e ngushtë për çmimin prestigjioz të...

Libraria “Dukagjini” është futur në listën e ngushtë të të nominuarve për Çmimin Ndërkombëtar të Përsosmërisë, në kuadër të Panairit të Librit në Londër....

Lul Raka, shpalos kujtime në “Radar” për kohën e Pandemisë

Sot më 13 mars 2023, janë bërë tri vjet që kur pandemia COVID-19, preku Kosovën. Rasti i parë me koronavirus në botë mendohet të...

Të fundit nga rubrika