Ndërsa Biden rrëshqet drejt skajit, NATO mban frymën e saj kolektive

Flamujt në majë të Shtëpisë së Bardhë ndizen në erë të enjten në mbrëmje. (Jacquelyn Martin/AP)

Festimi i 75-vjetorit të NATO-s javën e ardhshme ishte planifikuar pjesërisht si një lumë triumfale për Presidentin Biden. 31 anëtarët e tjerë do të festonin udhëheqjen e tij në rindërtimin dhe zgjerimin e aleancës dhe në qëndrimin e palëkundur me Ukrainën.

Por kjo ishte përpara performancës së zymtë të Bidenit në debatin e javës së kaluar. Tani, thotë një zyrtar i lartë i administratës që ishte përfshirë në planifikim, samiti i NATO-s do të jetë një moment drithërie dhe rreziku. Çdo sy evropian do të jetë tek Biden, duke pyetur veten nëse ai mund të shërohet fizikisht dhe politikisht.

Nëse Biden tërhiqet nga fushata presidenciale brenda javës së ardhshme, udhëheqësit e NATO-s do t’i japin atij një goditje të përzemërt pas shpine – edhe pse ata i shikojnë me nervozizëm votimet. Një fitore e Donald Trump, shumë evropianë kanë frikë, se mund të ndajë Shtetet e Bashkuara nga aleatët e saj evropianë. Ajo që NATO pretendon si aleanca ushtarake më e suksesshme në botë do të ishte në det të stuhishëm.

“Samiti ka kaluar nga një spektakël i orkestruar në një nga mbledhjet më ankthioze në kohët moderne,” tha zyrtari, i cili kërkoi anonimitetin për të folur sinqerisht për çështjet që rrethojnë Bidenin që kanë tronditur Uashingtonin dhe botën.
Shqetësimi i qetë midis zyrtarëve të lartë të sigurisë kombëtare gjatë javës së kaluar ka qenë se një kundërshtar i huaj mund të kërkojë të shfrytëzojë një moment kur komandanti i përgjithshëm është në harresë politike dhe administrata e tij është e hutuar. Dy ngatërrestarët e mundshëm që shqetësojnë më shumë zyrtarët amerikanë janë Rusia dhe Koreja e Veriut.

Zyrtarët amerikanë nuk shohin ndonjë krizë të afërt. Por është një fakt që Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë ngjitur në shkallët përshkallëzuese në Ukrainë muajt e fundit. Biden kaloi dy “vijat e kuqe” të mëparshme kur miratoi dërgesën e raketave me rreze të gjatë veprimi ATACMS këtë pranverë dhe më pas autorizoi përdorimin e armëve të tilla amerikane brenda territorit rus.
Rusia është përgjigjur me një valë sulmesh sabotuese të raportuara pak në vendet e NATO-s, duke goditur objektet që shpërndajnë armë në Ukrainë, por sulmet ndaj objektivave brenda Amerikës nuk janë raportuar deri më tani.

Koreja e Veriut është një tjetër kartë e egër. Presidenti rus Vladimir Putin vizitoi Phenianin muajin e kaluar dhe njoftoi një partneritet “përparim” në të cilin secili vend u zotua të mbronte tjetrin. Disa analistë më kishin paralajmëruar se Koreja e Veriut mund të përdorte këtë levë të re ruse për të nisur provokime të reja. Por një plenum i Partisë Komuniste në Korenë e Veriut javën e kaluar u fokusua në çështjet ekonomike dhe jo në kërcënimet e reja ushtarake.

Presidentët e kaluar kanë luftuar me problemet e pleqërisë, por diskutimi publik zakonisht është shtypur. Presidenti Woodrow Wilson pësoi një avari para infarktit në fund të shtatorit 1919 (“Nuk duket se e kuptoj atë, por duket se jam bërë copë-copë,” tha ai). Më pas erdhi një goditje në tru më 2 tetor. Por Wilson zyrtarisht shërbeu vitin e fundit të mandatit të tij, kryesisht i padukshëm. Gruaja e tij, Edith, mori kontrollin, duke shkruar në kujtimet e saj se ajo vendosi “çfarë ishte e rëndësishme dhe çfarë jo”, sipas biografit August Heckscher.

Dobësia e Presidentit Franklin D. Roosevelt ishte e dukshme një vit përpara vdekjes së tij më 12 prill 1945. Por, përsëri, ajo u mbrua nga publiku. Biografi Jean Smith shkruan se nga fillimi i pranverës së vitit 1944, “presidenti po ngadalësohej: rrathët e errët nën sytë e tij u bënë më të errëta; i ranë shpatullat; duart i dridheshin më shumë se kurrë kur ndezi cigaren.”

Një mjek ekzaminoi FDR atë pranverë. Zemra e tij ishte zgjeruar; Presioni i tij i gjakut ishte 186 mbi 108. Ai po vdiste ngadalë, por gruaja e tij, Eleanor, dhe rrethi i tij i ngushtë e tërhoqën velin e privatësisë. Ndërsa FDR u dobësua, ai bëri një lëvizje vendimtare: Ai zëvendësoi Zëvendës Presidentin Henry Wallace me Harry S. Truman. Ishte një nga vendimet më të mençura dhe më të rëndësishme të presidencës së tij, sepse Truman doli të ishte një president që mund të ruante të ardhmen.

Biden në këtë Ditë të Pavarësisë u mbrojt nga gruaja dhe këshilltarët e tij, njësoj si paraardhësit e tij. Ai pranon lodhjen dhe performancën e dobët të debatit, por, për momentin, vazhdon fushatën e tij për një mandat të dytë.
Duke vëzhguar traumën me të cilën po përballet kombi, një zyrtar i lartë i administratës më pyeti me zë të lartë nëse ndoshta e kuptojmë gabimisht kuptimin e “Flamurës me yje”, të cilën ne e këndojmë në këtë festë dhe në kaq shumë raste publike. Zërat tanë lulëzojnë në vargjet triumfale, se si mes “shkëlqimit të kuq të raketave, bombave që shpërthejnë në ajër”, flamuri ynë valëvitet “o’ tokë e të lirëve dhe në shtëpinë e trimave”.

Por nëse i lexoni fjalët me kujdes, himni ynë kombëtar ka të bëjë me qëndrueshmërinë nën presion. Flamuri që shikuesit kishin përshëndetur në Fort McHenry “në muzgun e fundit” i kishte mbijetuar një bombardimi të egër dhe në një farë mënyre ishte ende “me gallatë” në “dritën e hershme të agimit”. Nuk është një himn fitoreje. Bëhet fjalë për të mbijetuar natën./WP

Të fundit nga rubrika