Ndeshja me Rumaninë, vendimtare për Kosovën

Përfaqësuesja e Kosovës do të luajë sot (e martë) në udhëtim te Rumania në kuadër të ndeshjeve kualifikuese për “Euro 2024”

Foto: FFK.

Kombëtarja e Kosovës ka përfunduar stërvitjen e saj të fundit para ndeshjes kundër Rumanisë në stadiumin “National Arena” në Bukuresht.

Siç thuhet në një njoftim të Federatës së Futbollit të Kosovës, përkundër mungesës së një presioni të madh gjatë stërvitjes zyrtare, lojtarët janë shumë të motivuar për të arritur një rezultat pozitiv.

Trajneri Primozh Gliha ka shprehur qëllimin e tyre për të marrë një rezultat pozitiv në këtë ndeshje.

Ai ka theksuar se ata janë të përgatitur mirë dhe janë të vendosur të japin maksimumin e tyre në fushë.

Po ashtu, Gliha ka vlerësuar edhe ekipin kundërshtar, duke thënë se Rumania ka lojtarë teknikë, por edhe Kosova ka lojtarë të talentuar që luajnë në klube të mëdha.

Ai ka besimin se ndeshja do të jetë emocionuese dhe se të dy ekipet kanë nevojë për pikë.

Lojtari Mërgim Vojvoda ka theksuar se paraqitja e tyre ndaj Zvicrës dhe rezultati i arritur në ndeshjen e mëparshme kanë ngritur moralin tek ekipi.

Vojvoda nuk e sheh si problem faktin që stadiumi pritet të jetë i mbushur me tifozët vendas, dhe më tepër, e shikon si një burim shtytjeje për ekipin e Kosovës.

Gazetarët kanë pyetur edhe për provokimet e tifozëve rumunë në Prishtinë dhe mundësinë e përsëritjes së tyre në Bukuresht. Vojvoda ka thënë se e përfaqësojnë Kosovën dhe janë të vendosur të jenë të fortë dhe të përballojnë çdo sfidë që lind në rrugën e tyre drejt suksesit.

Ndeshja Rumani-Kosovë është planifikuar të zhvillohet të martën në orën 20:45.

Rumania aktualisht ndodhet në pozitën e dytë në Grupin I me 9 pikë, ndërsa Kosova është në vendin e katërt me 4 pikë.

Në ndeshjen e mëparshme në këtë grup, Rumania barazoi me Izraelin (1:1), ndërsa Kosova barazoi me Zvicrën (2:2).

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika