Ndikimi i rritjes së çmimeve në tryezën e Falenderimeve

Rritja e çmimeve të produkteve ushqimore ka ndikuar në kapacitetin e darkës së falenderimeve. Zëvendësimi i produkteve të mëparshme me produkte më të lira janë duke u praktikuar tek familjet amerikane

Rebeka Raymond ka gjetur një zgjidhje për darkën e Falënderimeve. Metoda e saj është blerja e ushqimit dhe gjithçka tjetër në intervalin kohor, çdo ditë e nga pak, e asnjëherë shumë ose të plotin. Raymond jeton në Montgomery, në Nju Jorkut me bashkëshortin dhe djalin e tyre.

Ajo nuk punon që nga janari, edhe pse është duke planifikuar një punë e re pas pushimeve. Bashkëshorti i saj punojnë por paga e tij nuk arrin të jetë mjaftueshëm e kënaqshme për t’i plotësuar gjitha kërkesat e familjes, gjithsesi paga e tij i shpëton shumës që SNAP të iu ofroj përfitimin e ndihmës për familjet me të ardhura të ulëta. Ne nuk u miratuam për shpërndarjen e qilarit të ushqimit për Ditën e Falënderimeve,” postoi ajo në Twitter më 15 nëntor, përcjell portali Dukagjini.

“Nuk merr parasysh qiranë, shërbimet komunale, ngrohjen, sigurimin,” tha Raymond për aplikimet për ndihmë ushqimore. Raymond dhe familja e saj kanë ulur ndjeshëm produktet ushqimore pasi çmimet janë rritur këtë vit.”

“Ne kemi ngrënë më shumë makarona, pulë (kur janë në shitje), tava me hamburger (mish më të lirë) dhe mëngjes për darkë”, të cilat, tha Raymond në një email, ishin artikuj më pak të shtrenjtë se ato që ajo blinte.”

“Edhe kostoja e qumështit po del pak jashtë kontrollit,” tha ajo, duke shtuar, “Unë e di se do të përmirësohet në një moment, por me kufizimet e të ardhurave në bankat ushqimore dhe përfitimet e SNAP, njerëzit ende nuk mund të përballojnë ushqejnë familjet e tyre aq mirë sa ata dëshirojnë.”

Që nga Dita e fundit e Falënderimeve, çmimet e ushqimeve janë rritur me 13 %në Shtetet e Bashkuara, sipas të dhënave më të fundit të Indeksit të Çmimeve të Konsumit nga Byroja e Statistikave të Punës.

Krahasuar me vitin e kaluar, çmimi i produkteve bazë për darkën tradicionale të Falënderimeve është rritur dukshëm. Kjo është një problematik e amerikanëve që tashmë po luftojnë me inflacionin e lart dhe po i shkakton pengesë ku fokusi kryesor është ushqimi, familja dhe miqtë.

Çmimi i shpendëve, përfshirë gjelin e detit, është rritur me 16 %. Prodhimet e freskëta janë rritur me 9%. Makaronat në kuti janë rritur 17% dhe djathi 12 %. Frutat dhe perimet e konservuara, përfshirë ato standarde të tryezës Amerikane të Falënderimeve, salca e konservuar e boronicës së kuqe dhe kungulli i konservuar, janë rritur me 19%. Buka është rritur 15%. Kafeja është rritur me 15%. Çmimi i produkteve të furrës është rritur me 16%.
Dhe nëse mendoni se bërja e ëmbëlsirave tuaja do të jetë më e lirë? Mielli është rritur 25%, gjalpi 27%dhe vezët 43%.

“Rritja e kostos së përbërësve na ka bërë që të zvogëlojmë pak,” tha Raymond. Edhe pse ajo tha se kishte qenë në gjendje të siguronte përbërësit për katër nga pjatat e saj të zakonshme anësore, njëra duhej të hiqej. “Pureja e patateve është normalisht në meny, dhe patatet e menjëhershme dhe ato të prodhuara thjesht nuk ia vlen të bëhen”, për shkak të kostos. Dhe ajo ndërroi ëmbëlsirat e zakonshme të mëngjesit të familjes së saj për një opsion më pak të shtrenjtë.

“Mëngjesi është zakonisht pasta ose role me kanellë – ato janë zëvendësuar me kifle me boronica nga një përzierje që kam në kabinetin tim,” tha Raymond.
Familja e saj do të presë një mik dhe djalin e një shoqes duke u munduar që përmes shportës që i kanë dhuruar shkolla e djalit të saj, në pamundësi të blerjeve shtesë.

‘Kthimi i çmimit të Falënderimeve’

Disa zinxhirë ushqimesh me zbritje në SHBA kanë ndërmarrë hapa për të siguruar që biznesi të mos bjerë gjatë festave pasi çmimet vazhdojnë të rriten.

Dyqanet në SHBA të Aldi, zinxhiri gjerman i dyqaneve ushqimore, po bëjnë një promovim në nëntor të quajtur “Thanksgiving Price Rewind”, në të cilin ata kanë ulur çmimet për meze, ëmbëlsirat, ushqimet dhe pijet e festave në nivelet e tyre të vitit 2019 – në disa raste. , deri në 30% zbritje.

“Pse të mos provoni këtë pjatë shtesë këtë vit, ose të mos ftoni disa miq ose anëtarë të familjes?” tha Dave Rinaldi, president i ALDI US, në një deklaratë për shtyp më 1 nëntor.
Kelli Jones nga Pittsburgh, një arkëtare në një dyqan Aldi atje, tha se ajo thirri 7 mijë dollarë në sende ushqimore të dielën gjatë një turni katër orësh në regjistër.

“Shitja me pakicë e sendeve ushqimore është më e bezdisshme para Ditës së Falënderimeve,” tha ajo. “Klientët po debatojnë me ne për kuponët dhe kufizimet e gjalpit dhe mënyrën se si fatura tregon rënien në gjelat. Por disa janë të shkëlqyera – kam marrë një goditje me grusht dhe një përkëdhelje pas shpinës nga një burrë kur e ndihmova të gjente ekuilibrin e pullës së tij ushqimore. Pra, kishte pika të larta.”

Walmart njoftoi më 3 nëntor se do të shesë gjela deti dhe disa stoli, duke përfshirë mbushjen, salcën e konservuar të boronicës së kuqe dhe përzierjen e kifleve të misrit, për çmimet e tyre të vitit 2021. Ofertat në zinxhirin e zbritjeve do të zgjasin deri në dhjetor.

Cynthia Cumming, 65 vjeç, administratorja e  ushqimit në Kishën Episkopale të Trinisë së Shenjtë në West Orange në shtetin e Nju Xhersit, tha se qilarja e saj është në rrugën e duhur për t’u shërbyer 24,000 njerëzve në 2022, më shumë se trefishi i numrit në të cilin ata shërbyen gjatë vitit 2019, përpara pandemisë dhe rritjes së çmimeve të ushqimeve. Ata gjithashtu kaluan nga shpërndarja mujore në javore e ushqimit gjatë asaj kohe, tha Cumming.

Megjithatë, Dita e Falënderimeve dhe sezoni i festave të dhjetorit “janë kur publiku i gjerë amerikan bëhet shumë dashamirës”, tha Cumming. “Në një farë mënyre, Dita e Falënderimeve është problemi më i vogël i një personi.

“Ushqimi nuk është më i përballueshëm se sa ishte muajin e kaluar dhe çmimet nuk kanë rënë, por klientët e qilarëve të ushqimit në përgjithësi do të marrin rregullimet për një darkë të plotë të Falënderimeve, me mirësjellje të rritjes së donacioneve të ushqimit dhe kohës për organizatat që mbushin raftet e qilarëve.

Megjithatë, Cumming tha, “Nuk mund të jetosh vetëm me donacione. Donacionet janë si qershia mbi tortë, jo kockat e asaj që po bëjmë.” Depoja e Cumming është pjesë e një rrjeti ndërfetar prej 20 anëtarësh në Essex County, New Jersey, i operuar nga Meeting Essential Needs With Dignity (MEND). Ajo merr disa ushqime nga MEND, duke përfshirë produkte të freskëta dhe ushqime të tjera të freskëta, dhe disa nëpërmjet partneriteteve me bizneset e zonës, si Panera Bread, një zinxhir kombëtar që dhuron bukë njëditore.

Si administratore, ajo gjithashtu merr një pagë prej 10 mijë dollarë në vit – një kompensim që ajo e kthen në qilar duke blerë lëndë ushqimore dhe çdo gjë tjetër që nuk mbulohet nga donacionet, nga dyqanet ushqimore lokale ose një shpërndarës për të mbushur dy thasët që jep qilarja e saj çdo javë për çdo klient.

“Kam shpenzuar më shumë para për të blerë ushqim këtë vit sesa në çdo vit tjetër që kam qenë përgjegjës për trajtimin e qilarit të ushqimit,” që nga viti 2010, tha Cumming.
Ajo vlerëson se ka shpenzuar 20 mijë dollarë deri më tani në 2022, dy herë më shumë se sa ka shpenzuar vitin e kaluar. Ajo tha se shpesh nuk mund të përballojë të blejë aq produkte sa do të donte dhe në vend të kësaj blen gjëra të tilla si gjalpë kikiriku dhe pelte dhe petë ramen për të plotësuar atë që klientët e saj në qilar marrin nga burime të tjera.

“Nëse ShopRite ka një shitje për diçka, unë do të marr [çmimin] e shitjes,” tha Cumming, duke iu referuar një zinxhiri supermarketesh me vendndodhje në gjashtë shtete verilindore të SHBA. “Por qilarët e ushqimit nuk prishen këtu.”

Ajo thekson gjithashtu se jo vetëm çmimet janë rritur, por edhe pjesë janë tkurrur.

“Të gjitha këto kompani, ata kanë shkurtuar 113 deri në 170 gramë nga të gjitha gjërat e tyre,” vëren ajo. Një qese me patate të skuqura që tani kushton afërsisht 5 dollarë, tha ajo, përmban vetëm 11 ons (312 gramë) kur e njëjta qese me madhësi mbante 16 ons (454 gram). E njëjta gjë me drithërat, tha ajo. Një gjysmë gallon (1,9 litra) akullore tani përmban vetëm 48 ons lëngje (1,4 litra) produkt. “Pse duan të ndryshojnë?” ajo pyet. “Bëni më shumë para për më pak produkt.”

Cumming, e cila punon për distriktin e saj shkollor përveç qilarit të ushqimit, tha se ajo dhe bashkëshorti i saj, i cili gjithashtu punon me kohë të plotë, janë të prekur nga rritja e çmimeve të ushqimeve. “Në kohën kur ne paguajmë faturat tona dhe blejmë ushqimin tonë çdo muaj, ne ende jetojmë afër pagës pas çekut,” tha ajo. Cumming kërkon të japë para nga organizata të tjera në përpjekje për të kompensuar pagën e saj dhe të koordinatorit të saj dhe personit që trajton mbeturinat e tyre, në mënyrë që donacionet të mund të shkojnë vetëm për sigurimin e ushqimit, por, tha ajo, kjo zakonisht nuk mjafton.

Kjo nuk duhet të ndikojë në gatishmërinë e njerëzve për të dhënë, tha Cumming, por ajo shpreson që njerëzit të mendojnë për pasigurinë ushqimore edhe përtej festave. Dhe, vëren ajo, paratë shkojnë më tej se një qese me ushqime të dhuruara. Donacionet monetare për qilarin e saj, tha Cumming, kanë qenë të ulëta këtë vit.

“E dini, unë mendoj se ndonjëherë njerëzit preferojnë [të dhurojnë] një qese me ushqim sesa të më japin para, tha Cumming. “Unë përpiqem t’u jap njerëzve që mund të bëj shumë më tepër me paratë që më jepni sesa qesen me ushqim që më jepni”.

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika