Në 17-vjetorin e vdekjes, ish-presidenti Rugova kujtohet dhe nga Forumi Crans Montana

Në 17-vjetorin e vdekjes së tij, ish-presidenti Ibrahim Rugova është kujtuar dhe nga Forumi Crans Montana

Të shtunën e 21 janarit ishte 17-vjetori i vdekjes së ish-presidentit Ibrahim Rugova.

Në 17-vjetorin e vdekjes së tij, ish-presidenti Ibrahim Rugova është kujtuar dhe nga Forumi Crans Montana.

Përmes një postimi të tyre thuhet se “17 vjet më parë ndërroi jetë presidenti i parë i Kosovës dhe lideri i lëvizjes për liri dhe pavarësi, Dr.Ibrahim Rugova”.

“Ne ishim miq besnikë që nga prilli 1992”, thuhej tutje në njoftim.

Në këtë forum, ishte pjesëmarrës dhe ish-presidenti Rugova, ku kryetari i këtij forumi, Jean-Pual Carteron, ishte dekoruar me Urdhrin për paqe, demokraci dhe humanizëm “Dr. Ibrahim Rugova” për kontribut të veçantë në ndërtimin e paqes, zhvillim e demokracisë dhe kultivimin e humanizmit.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Të fundit nga rubrika