Në 2023, burgu i Gjilanit i gatshëm për Danimarkën

Hapësirat e brendshme të Qendrës së Paraburgimit në Gjilan, do të ndryshojnë së shpejti, në mënyrë që t‘i përshtaten kërkesave të Danimarkës.

Danimarka ka marrë me qira 300 qeli burgu në Gjilan, të cilat pritet t’i marrë në shfrytëzim nga pranvera e vitit 2023.

Deri atëherë në ambientet e burgut do të bëhen shumë ndryshime.

Objektit do t’i shtohen disa hapësira, derisa do të ketë edhe përshtatje të dhomës së vizitave.

Kështu ka deklaruar për RTV Dukagjini, Alban Muriqi – këshilltar në Ministrinë e Drejtësisë.

“Ka ndryshime relativisht thelbësore në ku[tim të ambientit të banimit, të infrastrukturës përcjellëse, të aktiviteteve të punës, aktiviteteve trajnuese dhe edukuese për ta. Kryesisht, objekti do të thotë infrasktruktura fizike është ajo e njëjta”, është shprehur Muriqi.

Muriqi ka thënë se, punimet do të fillojnë vetëm pasi marrëveshja të miratohet në Kuvendin e Kosovës.

“Me ratifikimin e këtyre marrëveshjeve në Kuvendin e Kosovës, punimet në Gjilan do të fillojnë shumë shpejt, derisa nga pranvera e vitit të ardhshëm mund edhe të fillojë transferimi i të burgosurve”, është shprehur Muriqi.

Qendra e burgimit që ndodhet në fshatin Pasjak të Gjilanit do t’i ketë rreth 200 punonjës, derisa një pjesë e tyre do të jenë kosovarë.

Pjesë e stafit të burgut do të jenë edhe guvernatori dhe dy zëvendësguvernatorë.

Nga kjo marrëveshje Kosova pritet t’i përfitojë mbi 200 milionë euro.

Shija e redaktorit

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Skender Beck, shqiptari nga Amerika na dërgon tinguj të Rock’n...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, vendi ku dolën shumë artistë të mëdhenjë si Bob Dylan, Jim Morrison, Jimi Hendrix, dhe shumë të tjerë, nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika