Në ditën e 23-të të agresionit, trupat ruse bombardojnë qytetin afër kufirit me Poloninë

Në ditën e 23-të të luftës Ukrainë-Rusi, është bombarduar qyteti Lviv dhe është goditur një objekt në mëngjes. Qyteti Lviv gjendet 80 kilometra larg kufirit me shtetin e Polonisë.

Jonah Fisher, korrespodenti i BBC-së deklaron se zona e Lviv është konsideruar si “parajsë” brenda Ukrainës, por bombardimet e fundit e kanë prishur këtë qetësi.“Rusët po mundohen që të ndërpresin mbështetjen me logjistikë për ushtrinë ukrainase, e cila mendohet se po zhvillohet nëpërmjet Polonisë”, ka thënë Johan Fisher.

Deri më tani Rusia nuk ka treguar interesim për armëpushim, ndërkaq lufta Ukrainë-Rusi ka filluar më 24 shkurt 2022. Ukraina dhe Rusia janë në konflikt që nga viti 2014, kur katër ushtarët ukrainas humbën jetën në Donbas nga forcat ruse.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Abazoviq për sulmin në Cetinë: Mali i Zi nuk mban...

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, pas ngjarjes tragjike që rezultoi më vdekjen e më shumë se dhjetë personave në Cetinë, ka thënë...

Të fundit nga rubrika