Ne flasim në errësirë …

Fjalë kushtuar dritës, errësirës, fenomeneve natyrore nga autori i njohur Franco Arminio

Franco Arminio

Poet, shkrimtar dhe regjisor italian (l. Bisaccia 1960). I vetëpërcaktuar ‘paezolog’, ai foli për qytetet e vogla të Italisë , duke përshkruar situatën veçanërisht në Italinë e Jugut me realitet ekstrem.

Animator i betejave civile, bashkëpunon me gazeta të ndryshme vendore dhe kombëtare dhe ka realizuar dokumentarë të ndryshëm.

Pas tregimit erotik Universi në njëmbëdhjetë të mëngjesit, është nga viti 2003 Udhëtimi në kraternë  të cilën A. tregon për Irpininë e sotme dhe zonën e ‘kraterit’, të goditur nga tërmeti i madh i vitit 1980, duke arritur të ndërthurë një stil të jashtëzakonshëm rrëfimi me angazhimin civil dhe hetimin psikologjik.

Vitet e fundit ai ka botuar shumë libra, me vlerësim të konsiderueshëm nga kritika dhe vlerësim në rritje nga lexuesit.

Ndër të tjera: Vento forte tra Lacedonia e Candela (2008, Çmimi Stephen Dedalus për rubrikën Shkrime të tjera), Nevica e ho le prova. Kronika nga toka e hemlock (2009), Kartolina nga të vdekurit (2010), Terracarne (2011) , Gjeografia emocionale e Italisë së brendshme (2013) dhe Letër për ata që nuk ishin atje(2021).

Arminio është edhe autor i përmbledhjeve vargjesh, ndër të cilat përmendim këtu Lopët ishin lopët dhe burrat flutur (2011), Stato in posto (2012), Lërini rrugën pemëve. Poezitë e dashurisë dhe dheut (2017, çmimi Brancati 2018) , Këngët do të mbeten (2018), E pafundme pa vëmendje (2019), kura e shikimit (2020) dhe Studime për dashurinë (2022).

Franco Arminio me një slogan ku lexon “bëji një nder vetes – lexo poezi”

Ne flasim në errësirë. Vetëm sytë e saj lëshojnë dritë. Sytë e mi rrinë gjithmonë të mbyllur. Ajo më sheh, m’i prek duart, përkëdhel macen.

Pothuajse çdo mbrëmje bie pak borë. Dita me të tjerët mbaron në orën katër pasdite.

Nuk e ndiej të nevojshme të dal nga shtëpia pas kësaj ore. Nuk kisha njohur kurrë një qenie njerëzore që mund të më shihte. Më kanë urryer, më kanë dashur, por nuk më kanë parë.

Qëkur jam njohur me të, nuk e shoh më vjedhurazi trupin tim, nuk e shoh më veten, madje kam hequr nga shtëpia edhe pasqyrat.

Qëkur jam njohur me të, nuk ankohem dhe nuk qahem. Jeta ime është bosh dhe pa domethënie.

Nuk duhet t’i vërtetoj asgjë askujt. Ne të dy nuk bëjmë asgjë. Ajo rrëfen, unë dëgjoj, ajo më sheh dhe unë shihem.

Ndonjëherë e shoh dhe unë, ia përkëdhel flokët, shoh gjinjtë e saj dhe pastaj i mbyll sytë, ndiej shtëpinë, ndiej kohën që kalon bashkë me të, ndiej se universi di gjithçka për ne të dy dhe na lë të lirë, ndiej njeriun që jam dhe shpirtrat që kanë jetuar dikur brenda meje, ndiej frymëmarrjet e mia të para, pres lëvizjet e saj dhe lëvizjet e saj vijnë.

Nuk e prekim njëri-tjetrin shumë. Na mjafton shikimi. Dëgjojmë tingujt, historitë që vijnë nga trupat tanë.

Trupat tanë tingëllojnë dhe rrëfejnë teksa ne shihemi. Trupat tanë rrinë në dritë ose në gjysmerrësirë, shtrirë, në këmbë ose ulur.

Gjithmonë ndodh diçka ndryshe edhe pse bëjmë të njëjtën gjë; e mbajmë kohën në krahë me kujdes që të mos na bjerë.

Shpesh më vijnë ndërmend mendime të mëdha, kur e shoh dhe ajo më thotë se i ndodh e njëjta gjë.

Ndonjëherë këto mendime i themi me zë të lartë; mendimet kryqëzohen dhe shkojnë nëpër rrugë të çuditshme.

Mendimet e trupit në dashuri nuk ngjajnë me mendimet që na vijnë kur lexojmë gazetën.

Një herë, teksa po i përkëdhelja shpinën, mendimi im u thjeshtëzua aq shumë sa ndjeva marramendjen e madhe të universit.

Ajo më shpie te një botë që ekziston vetëm për një çast dhe në atë çast bota hapet, mbyllet, jepet, fshihet; ajo më bën që t’i ndiej lulet e shtëpisë, që ta prek tavanin; ajo bën që retë e qiellit të zbresin në oxhak, bën që unë t’i shkoj pas një milingone.

Ajo më zhvendos në kokën e saj dhe unë e shoh botën nga ajo kokë. Tani ka diell dhe unë po ha dritën.

Tani ajo më puth. Tani gjuha e saj ngjit vertebrat e mia.

Nuk jam më një njeri i copëzuar, nuk jam më një gjë e shpërndarë mbi një tokë të thyer; jam brenda frymëmarrjes sime, i ndiej duart e mia, qaj, qesh, shndërrohem në thërrime buke për harabelin; kockat e mia zvogëlohen; zhduken; skeleti nuk më duhet; duhet të qaj dhe të qesh për sa kohë jam gjallë; duhet të shoh; sytë e mi, tani janë poshtë këmbëve të mia; më në fund unë e di ku eci; hap krahët dhe prek gjithmonë diçka. Trupi im nuk vërtitet më në boshllëk.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika