Në javën e ardhshme, Biden do të takohet me Zelensky-n dhe liderë të tjerë botërorë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, në javën e ardhshme do të takohet me liderë të ndryshëm botërorë, përfshirë presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, në javën e ardhshme do të takohet me liderë të ndryshëm botërorë, përfshirë presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, atë të Brazilit Luiz Inacio Lula da Silva dhe kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, njoftoi Shtëpia e Bardhë të premten.

Biden do të bisedojë për një varg çështjesh me liderët, përfshirë për luftën në Ukrainë, sigurinë dhe ndryshimin klimatik, tha Jake Sullivan, këshilltari për siguri kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, para takimit të liderëve botërorë javën e ardhshme në Kombet e Bashkuara.

“Ky do të jetë takimi i tretë i tyre këtu në Shtëpinë e Bardhë dhe vjen në një kohë kritike. Presidenti Biden mezi pret ta dëgjojë perspektivën e president Zelensky-t për të gjitha këto dhe ta përsërisë përkushtimin e tij për të vazhduar ta udhëheqë përkrahjen botërore për Ukrainën, e cila po e mbron pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin e vet territorial”, tha Sullivan.

Zelensky pritet të takohet të enjten e ardhshme edhe me anëtarët e Kongresit amerikan, gjatë vizitës e cila do të jetë konfirmim i përkrahjes së vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara për Ukrainën.

Lideri ukrainas do të jetë i pari që i drejtohet Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork gjatë vizitës në SHBA. Hollësi shtesë rreth vizitës së tij do të bëhen të ditura në ditët në vijim, tha Shtëpia e Bardhë.

Zelensky po kërkon më shumë përkrahje për luftën e vazhdueshme me Rusinë, dhe Biden e demokratët po bëjnë trysni për t’ia dhënë Ukrainës më shumë se 20 miliardë dollarë për ndihma shtesë ushtarake, ekonomike dhe humanitare.

Ukraina përkrahet nga të dy partitë në Senatin amerikan, por së fundmi janë rritur kritikat për ndihma në Dhomën e Përfaqësuesve, ku opozita republikane e ka një shumicë të ngushtë.

Zelensky e vizitoi Uashingtonin për herë të fundit në dhjetor 2022.

Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Ukrainës më shumë ndihma se çdo shtet tjetër, më shumë se 70 miliardë dollarë, sipas Institutit Kiel për llogaritje të Ekonomisë Botërore. /REL

 

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika