Në luftë për liri, paqe dhe drejtësi – rrëfimi për Hashim Thaçin me shokë

Në përvjetorin e arrestimit të krerëve të UÇK-së, Dukagjini ka realizuar një dokumentar për procesin special të Gjykatës Speciale

Në luftë për liri, paqe dhe drejtësi – Rrëfimi për Hashim Thaçin me shokë

Tre vjet më parë, bota pa se si liderët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi, u arrestuan dhe u transferuan në Hagë për t’u përballur me drejtësinë e Gjykatës Speciale.

Sot, teksa reflektojmë për këtë përvjetor të tretë, ne prezantojmë një dokumentar të fuqishëm dhe nxitës të mendimit, që hedh dritë mbi rrugëtimin e këtyre katër figurave të shquara ndërsa përballen me proceset komplekse ligjore në Hagë.

Dokumentarin e realizuar nga gazetari i TV Dukagjini, Sylejman Sylejmani, mund ta shikoni këtu.

 

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika