Në malet e Nepalit gjenden rrënojat e avionit të aksidentuar

Ushtria e Nepalit ka bërë të ditur këtë mëngjes se ka gjetur vendin e rrëzimit të një aeroplani me 22 persona, i cili u zhduk nga kryeqyteti i vendit Katmandu të dielën

Foto: AP

Rrënojat e një avioni me 22 persona që u zhdukën në malet e Nepalit, u gjetën të hënën të shpërndara në një shpat mali, tha ushtria. Nuk kishte asnjë fjalë për të mbijetuarit.

Tara Air turboprop Twin Otter të dielën ishte në fluturim 20-minutësh, kur humbi kontaktin me kullën e aeroportit derisa fluturonte në një zonë me gryka të thella lumenjsh dhe majat e maleve pak para se të ishte planifikuar të ulej, raporton AP.

Ushtria tha se avioni u rrëzua në Sanosware në distriktin Mustang afër qytetit malor Jomsom, ku po shkonte pas nisjes nga qyteti turistik i Pokhara, 200 kilometra në perëndim të Katmandu.

Ushtria e postoi në Twitter një foto ajrore të vendit ku u rrëzua avioni, në të cilën shiheshin pjesë të shkatërruara të avionit të shpërndara rreth malit.

Detaje të tjera nuk janë dhënë.

Kërkimi për aeroplanin të dielën mbrëma ishte pezulluar për shkak të motit të keq dhe errësirës, por rifilloi të hënën.

Sipas të dhënave të gjurmimit nga flightradar24.com, avioni 43-vjeçar u ngrit nga Pokhara në orën 9:55 të mëngjesit dhe transmetoi sinjalin e tij të fundit në orën 10:07 të mëngjesit në një lartësi. prej 3,900 metra.

Në aeroplan ishin katër indianë dhe dy gjermanë. Tre anëtarët e ekuipazhit dhe pasagjerët e tjerë ishin shtetas nepalez.

Prodhimi i avionëve përfundoi në vitet e 80-ta, por një tjetër kompani kanadeze, Viking Air, e solli modelin përsëri në prodhim në 2010.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika