Në mes të luftës, ukrainasit mbrojnë trashëgiminë kulturore të Kievit

Ukraina është angazhuar edhe në mbrojtje të trashëgimisë kulturore nga bombardimet ruse

Derisa Rusia po vazhdon të kryejë sulme ajrore në pjesë të kryeqytetit të Ukrainës, vullnetarët dhe punonjësit e institucioneve publike janë duke u munduar të shpëtojnë bustet dhe statujat historike, kulturore në Kiev. Ata po mundohen t’i shpëtojnë, duke i rrethuar me thasë rëre dhe dërrasa druri.

Thasë me rërë janë vendosur edhe rreth statujës së kompozitorit ukrainas, Mykola Lysenko, i cili konsiderohet themelues i muzikës ukrainase, e që gjendet para Teatrit të Operës Kombëtare të Ukrainës.

Statujat në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, po mbrohen nga sulmet ruse

Vitaly Mishenko është njëri prej atyre që i është bashkuar aksionit, i cili thotë se po pëpiqen t’i mbrojnë artefaktet historike nga sulmet ajrore sa më shumë që është e mundur, dhe se kanë nevojë për ndihmë shtesë në këtë drejtim

“Ne jemi përpjekur ta mbulojmë këtë statujë që nga dje. Unë vullnetarisht mbështes Bashkinë e Kievit në ruajtjen e një pune të tillë,” ka thënë Mishenko.

Ndërkohë, Vartan Azatian, një punonjës i Drejtorisë për Mbrojtjen e Trashëgimisë Kulturore në Administratën e Qytetit të Kievit, ka thënë se vullnetarët i janë përgjigjur thirrjes në mediat sociale dhe po përpiqen të mbrojnë trashëgiminë historike të qytetit, edhe pse në fillimin e luftës nuk kanë pasur mundësi.

“Vullnetarët në Kiev na mbështesin me mjetet e tyre. Ata sjellin thasë me rërë ose dru në automjetet e tyre.” ka shtuar ai.

Aktualisht, mbrojta e koleksioneve të artit po bëhet duke i fshehur nëpër bodrume ose duke duke i dërguar në vende të tjera më të sigurta.

Këshilli Ndërkombëtar i Muzeve (ICOM) këshilloi të gjithë anëtarët e saj që të përmbushin detyrimet e tyre profesionale, sipas Kodit të Etikës të ICOM-it për Muzetë për ruajtjen dhe promovimin e trashëgimisë, dhe sigurimin e muzeve dhe koleksioneve të tyre nga të gjitha llojet e rrezikut, përfshirë këtu edhe konfliktet.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika