Në mungesë të dëshmitarëve, shtyhet seanca gjyqësore ndaj Konjufcës

Në mungesë të dëshmitarëve, seanca gjyqësore ndaj Glauk Konjufcës është shtyrë. Ai po akuzohet për hedhje të gazit lotsjellës dhe pengim të personit zyrtar më 2016 në Kuvendin e Kosovës

Seanca gjyqësore në rastin ku kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, akuzohet për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës më 2016 është shtyrë në mungesë të dëshmitarëve.

Gjyqtarja ka thënë se dëshmitarët që janë ftuar me ftesë e nuk kanë ardhur do t’u lëshohet urdhëresë për sjellje me detyrim.

Dëshmitarët e paraparë të jenë në këtë rast ishin, Ismet Beqiri dhe Adem Grabovci.

Po ashtu, seanca e kaluar nuk ishte mbajtur për shkak se Konjufca nuk kishte të angazhuar avokat mbrojtës.

I akuzuari Konjufca kishte thënë se nuk dëshiron të angazhojë mbrojtës pas pyetjes së gjykatëses Edita Çanta se a kishte angazhuar mbrojtës, meqë me Kodin e ri të Procedurës Penale mbrojtja është e detyrueshme.

Lidhur me këtë, gjykatësja Çanta kishte theksuar se do të njoftohet Oda e Avokatëve të Kosovës për t’i caktuar avokat sipas detyrës zyrtare.

Ndërkaq, në këtë seancë, prezent në cilësinë e dëshmitarit ishte edhe ish-deputeti i PDK-së, Adem Grabovci, si dhe prokurori i shtetit, Besart Mustafa.

Glauk Konjufca pa avokat, dështon gjykimi ndaj tij se hodhi gaz lotsjellës në Kuvend

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika