Në nder të Bujar Nishanit, 2 qershori do të jetë ditë zie kombëtare

Të enjten e 2 qershorit do të jetë ditë zie kombëtare për Shqipërinë, në nderim të ish-Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishanit, i cili ndërroi jetë më 28 maj në moshën 55 vjeçare

Ish-Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani

Ish-Presidenti Nishani ka ndërruar jetë të shtunën e 28 majit, në Spitalin Universitar të Berlinit, Charite, për shkak të përkeqësimit të shëndetit të tij.

Me vendim të Qeverisë së Shqipërisë, flamuri do të ulet në gjysmështizë në institucionet shtetërore dhe publike, në nder të ish-kreut të shtetit.

Ndërkaq, ceremonia zyrtare e homazheve do të jetë po ditën e enjte të 2 qershorit, prej orës 10:00 deri në orën 12:00, në mjediset e institucionit të Presidencës.

Nga buxheti i veçantë i shtetit i cili është i miratuar për Kryeministrinë për vitin 2022, do të përballohen të gjitha shpenzimet e varrimit.

Nishani do të varroset në varrezat e Sharrës sipas përcaktimit të familjes së tij.

Gjatë ditës së mërkurë të 1 qershorit kanë nisur homazhet në sallën “Skënderbeu” të Presidencës shqiptare në nder të ish-presidentit të Shqipërisë, Bujar Nishani.

Nisin homazhet për nder të ish-presidentit Nishani

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika