Në vikend, Prishtina mbyll rrugët me rastin e “Festivalit të Pranverës”

Aktiviteti që synon krijimin e një kulture transporti urban të menduar, pritet të zhvillohet gjatë vikendit

Komuna e Prishtinës ka njoftuar se më 21 dhe 22 maj, pjesa qendrore pranë katedrales “Nënë Tereza” do të mbyllet me rastin e Festivalit të Pranverës.

Hapësira e mbyllur e rrugës “Xhorxh Bush” do të shëndrrohet në hapsirë të komunitetit e cila do të përfshijë rekreacion, muzikë dhe art të demostruar në pjesën kryesore të qytetit.

Kjo kauzë ka për qëllim promovimin e lëvizjes së lirë përmes zgjidhjeve kreative ekomobile të cilat u ofrojnë mundësi qytetarëve të përjetojnë udhëtimin përmes transportit alternativ të integruar gjithëpërfshirës e të shëndetshëm.

Rruga ‘Xhorxh Bush’, duke vazhduar në drejtim të Bankës Qendrore Rrugës ‘Garibaldi’, deri te semaforët pranë Bankës Qendrore të Kosovës, pritet të jenë të mbyllura nga ora 07:00 e mëngjesit deri në 21:00.

Të njëjtin bllokim, e ka paralajmëruar edhe Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama.

“Festivali i Pranverës” do të vazhdojë të organizohet në edicione çdo vit.

 

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika