Negociatorët e COP27 arrijnë një marrëveshje të mundshme për të kompensuar kombet më të varfra

Një marrëveshje e mundshme mes negociatorëve të COP27 për klimën është arritur, e cila mundëson kompensimin e dëmeve materiale si shkak i motit të keq në vendet e varfëra

Foto ilustrim

Negociatorët kanë thënë se kanë arritur një marrëveshje të mundshme për çështjen më të mprehtë të bisedimeve të Kombeve të Bashkuara për klimën, krijimin e një fondi për kompensimin e kombeve të varfra që janë viktima të motit ekstrem.

Sipas Ministrit të Mjedisit të Maldiveve, Aminath Shauna, “ekziston një marrëveshje për humbjen dhe dëmin”, që është ajo që negociatorët e quajnë koncept.

Duhet ende të miratohet unanimisht në një votim më vonë gjatë së shtunës së 19 nëntorit. “Kjo do të thotë për vendet si e jona, ne do të kemi mozaikun e zgjidhjeve për të cilat ne kemi mbrojtur,” ka shtuar Shauna.

Ndërsa ministri i klimës i Zelandës së Re, James Shaw, është shprehur se si vendet e varfra që do t’i merrnin paratë ashtu edhe ato të pasura që do t’i jepnin janë në bordin e marrëveshjes së propozuar, raporton euronews.

Nëse miratohet, është një fitore e madhe për kombet më të varfra që kanë kërkuar kompensim, ndonjëherë të quajtur edhe dëmshpërblim, për dekada, sepse ata shpesh janë viktima të fatkeqësive klimatike pavarësisht se kanë kontribuar pak në ndotjen në mbarë globin.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika