Netflix njofton se do t’i publikojë mbi 40 lojëra gjatë vitit 2023

Netflix ka njoftuar planet rreth pjesës së lojërave të tij të abonimit, duke përshkruar disa tituj të rinj dhe strategjinë e tyre

Pak më shumë se një vit nga lansimi i videolojërave në shërbimin e tij të abonimit, Netflix ka ndarë një vështrim mbi përparimin e tij në biznesin e lojërave deri tani, dhe disa nga planet e tij për të ardhmen.

Leanne Loombe, Zëvendës Presidente e Zhvillimi të lojërave të jashtme në Netflix, në një konferencë për media ka zbuluar informacione të reja, ajo ka thënë se rreth 40 lojëra të reja, të planifikuara do të lançohen gjatë vitit 2023, ku pothuaj çdo muaj do të publikohen disa lojëra të reja.

Netflix aktualisht ka rreth 16 lojëra të prodhuara brenda studiove të brendshme, psht Night School Games, Next Games, Boss Fight, Spry Fox etj, si dhe 70 lojëra të tjera në studiot e jashtme.

Kompania deklaroi se dëshiron të publikojë si lojëra indiane ashtu edhe lojëra të suksesshme AAA.

Në kohën e shkrimit, strategjia e Netflix përbëhet vetëm nga tituj të rinj në hapësirën e lojërave celulare, me lojëra të aksesueshme përmes aplikacionit Netflix, Apple App Store ose Google Play Store.

Megjithatë sipas deklarimit nga ana e kompanisë, ata shpresojnë të kenë lojëra “kudo që kanë anëtarët e tyre”, që sipas Loombe, përfshihet edhe Televizioni dhe Webi.

Janë duke bërë poashtu përpjekje për të eksploruar lojëra në cloud.

Veçanërisht, asnjë informacion i ri nuk u nda në lidhje me projektin e shooter PC Netflix të udhëhequr nga ish- prodhuesi i Overwatch Chako Sonny dhe studioja e tij e zhvillimit, ose planet e Netflix për të zgjeruar praninë e lojërave në aplikacionin celular të kompanisë.

Me 55 tituj celularë tani të disponueshëm në Netflix duke përfshirë tituj fantastikë si Into the Breach, Kentucky Route Zero, Spirifarer dhe disa të tjerë, mënyra e vetme për të zbuluar katalogun e shkëlqyer të pasme është duke kërkuar në dyqanet e aplikacioneve.

Megjithatë, ashtu si shërbimi i abonimit të lojërave celulare Apple Arcade, Netflix ishte krenar të shpallte se platforma e tij e publikimit i lejonte zhvilluesit e lojërave të krijonin lojëra pa u shqetësuar për fitimin e parave që do të thotë pa reklama ose mikrotransaksione brenda lojës, gjëra që janë bërë të përhapura në lojërat celulare.

Katër lojëra të reja Netflix :

Kompania theksoi tre lojërat e ardhshme gjatë konferencës:

Një hyrje e re nëserinë izometrike RPG të stilit Diablo të Ubisoft , e zhvilluar nga Ubisoft Paris dhe e krijuar ekskluzivisht për Netflix.

Siç sugjeron emri, do të jetë një lojë mashtruese, që do të thotë se çdo vrapim do të jetë i veçantë, megjithëse do të ketë një lloj meta-progresioni. Është planifikuar të publikohet më 18 Prill 2023.

    • Monument Valley 1+2

Lojërat ikonike të udhëtimit me enigmë celulare nga lojërat ustwo, të lëshuara për herë të parë në 2014 dhe 2017 respektivisht, do të publikohen si pjesë e abonimeve në Netflix në2024.

Është e paqartë nëse përfshirja e tij në shërbim do të ndikojë në versionet e tij ekzistuese në iOS App Store dhe Google Play Store, si dhe ekzistencën e tij në shërbimin e abonimit të lojërave celulare Apple Arcade. Ekziston një precedent për lojërat celulare të lëshuara më parë që heqin versionet e dyqaneve me ardhjen në Netflix, por kjo nuk është konfirmuar për Monument Valley.

Kur u pyet për specifikat, kompania thjesht u përgjigj: ‘Ne po sjellim Monument Valley 1 dhe 2 në Netflix në 2024.

Do të jetë në dispozicion për anëtarët e Netflix të përfshirë me anëtarësimet e tyre, pa asnjë reklamë ose blerje përmes aplikacionit.

  • Untitled Super Evil Megacorp Game

Zhvilluesit pas lojës celulare MOBA (arena e betejës me shumë lojtarë) Vainglory njoftuan se do të zhvillojnë një lojë të re konkurruese me shumë lojtarë të bazuar në ekip ekskluzivisht për Netflix.

Ndërsa pak detaje u ndanë, titulli do të jetë një projekt transmedial – që do të thotë se do të ketë një lidhje me një pronë të ardhshme të transmetimit të Netflix.

  • Titulli New Too Hot to Handle

Në anën e pasme të shpjegimit se loja e takimeve e bazuar në serinë e realitetit Netflix ishte loja më e njohur e kompanisë në Netflix, kompania gjithashtu njoftoi se një vazhdim ishte tashmë në zhvillim, tek zhvilluesi Nanobit.

Megjithëse nuk u ndanë të dhëna specifike për bazat e lojtarëve në Netflix Games, Loombe deklaroi se kompania ishte ‘super e lumtur’ me numrat që po shihte, ndërsa pranoi se nuk pret që 100% e abonentëve të Netflix të luajnë lojëra, veçanërisht pasi oferta është vetëm një vjeç.

Loombe i kategorizoi lojërat më të njohura në Netflix në tre degë të dallueshme:

Recognisable Games

Paraqiten lojëra që kishin personazhe të njohur ose kishin marrë vlerësime të forta në shtypin e lojërave.

Titujt përfshijnë: TMNT: Shredder’s Revenge , Valiant Hearts: Coming Home ,dhe Immortality

Loombe gjithashtu iu referua Spongebob: Get Cooking në një intervistë pas prezantimit me GamesHub.

  • Daily Play

Lojëra të rastësishme celulare që janë krijuar për seanca të shpejta dhe janë tërheqëse për ata që zakonisht nuk e konsiderojnë veten argëtues të video-lojërave.

Titujt përfshijnë: Solitaire , Knittens dhe lojën garash Asphalt Xtreme .

Netflix IP

Nuk është çudi, lojërat më të njohura në Netflix janë ato që kanë një lidhje të drejtpërdrejtë me titujt në shërbimin e tij të transmetimit të videove.

Tituj përfshijnë : Too Hot to Handle: Love is a GameStranger Things: Puzzle Talesdhe Stranger Things: 1984.

Too Hot to Handle është loja më e luajtur e Netflix deri më tani, dhe kompania ia atribuon këtë një programi të suksesshëm të lëshimit që e pa lojën të lançuar së bashku me serialin realitet me të njëjtin emër, me përmbajtje të re javore, episodike.

Kompania vuri në dukje se përdoruesit po zbulonin shfaqjen përmes lojës, dhe anasjelltas.

Shija e redaktorit

Nis Panairi i Librit, shtëpia botuese “Dukagjini” pret lexuesit me...

Shtëpia botuese “Dukagjini” gjendet në qendër të sallës së kuqe të Pallatit të Rinisë, ku pret lexuesit me një ofertë shumë të begatë. Shtëpia botuese...

Arrestohet personi që kërcënoi nënkryetaren e Leposaviqit, Sveçla: Koha e...

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka reaguar pas arrestimit të një personi që ka kërcënuar nënkryetaren e komunës së Leposaviqit, Dragana Miletiq. Me...

Isufaj: Prokuroria Speciale i ka nisur hetimet për sulmin ndaj...

Ushtruesi i Detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Blerim Isufaj, në një prononcim për RTV Dukagjini, e ka konfirmuar se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet...

Të fundit nga rubrika