Nga Mission: Impossible në Oppenheimer: Filmat më të mirë për t’u parë në korrik

Muaji korrik ka arritur, duke sjellë me vete një seri të re të filmave të shkëlqyer për t'i eksploruar dhe përjetuar. Nga emocionet e shpërthyera të aksionit në dramat e thella dhe historitë e frymëzuara, korriku është një muaj që i ofron të gjitha

Pamje nga filmat Oppenheimer, Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One dhe Insidious: The Red Door.

Zbuloni emocionin dhe intrigën e kinemasë në muajin korrik me dy ndër filmat më të mirë që do të publikohen.

Nicholas Barber, një autor i njohur i kinemasë, ka përgatitur një listë të publikimeve të padiskutueshme të këtij muaji, duke përfshirë filmin Barbie, Oppenheimer dhe Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Në njërën anë, “Mission: Impossible – Dead Reckoning Part one” sjell aksionin dhe aventurën e pazakontë të Ethan Hunt (Tom Cruise) dhe ekipit të tij të agjentëve të fshehtë.

Ndërsa në anën tjetër, “Oppenheimer” që sjell biografinë e një fizikani të ndritur, J. Robert Oppenheimer interpretuar nga aktori i njohur i serisë Peaky Blinders, Cillian Murphy, që ndihmoi në zhvillimin e armëve bërthamore.

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Ky film sjell aventurat e vazhdueshme të protagonistit Ethan Hunt (Tom Cruise) dhe ekipit të tij të agjentëve të fshehtë.

Ata ballafaqohen me një armë të re të vdekjeprurëse, duke ndjekur një komplot të rrezikshëm. Filmi është i njohur për veprimet dhe performancën e impresionueshme të aktorit Tom Cruise dhe përfshin një sërë skenash të thella të aksionit.

Në aventurën e shtatë kemi mundësinë për të parë Cruise të performojë gjithnjë e më shumë performanca reale të aksionit. Në këtë rast, ai ngas një motoçikletë nga skaji i një shkëmbi në Norvegji dhe bie 4000 metra para se të hapet parashuta.

Është një film i pritur me padurim nga fansat e serisë “Mission: Impossible”.

Në dalje të përgjithshme nga 12 korriku

Oppenheimer

Christopher Nolan ka qenë prej kohësh i magjepsur nga përparimet shkencore befasuese, siç demonstrojnë të tilla si Tenet , Interstellar , Inception dhe The Prestige.

Por filmi i ri Oppenheimer shënon herën e parë që e ka kanalizuar atë magjepsje në një biografi të një personi real.

Personi është J Robert Oppenheimer (Cillian Murphy), fizikanti teorik që ka luajtur një rol kyç në zhvillimin e armëve bërthamore.

Emily Blunt luan në rolin e gruas së tij dhe një kast yjor mbështetës përfshin Robert Downey Jr, Matt Damon dhe Florence Pugh.

Regjisori Christopher Nolan e eksploron historinë e tij dhe lidhjet midis teorisë dhe botës reale.

Filmi shënon një bashkëpunim të madh të aktorëve të talentuar tjerë si Emily Blunt, Robert Downey Jr, Matt Damon dhe Florence Pugh. Filmi pritet të sjellë një përvojë kinematografike emocionuese dhe reflektuese për shikuesit.

Në publikim të përgjithshëm nga 21 korriku

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

“Turtles Teenage Mutant Ninja: Mutant Mayhem” është vazhdimi i serisë së shumë shikuar të breshkave adoleshente Mutant, që shfaqën për herë të parë në vitin 1984 në një film komik e përzier me aventurat e superheronjve.

Filmi është krijuar nga Kevin Eastman dhe Peter Laird, këto personazhe të papritur përjetuan një sukses të madh dhe u bënë një fenomen i pop-kulturës.

Pas filmave komik, breshkat adoleshente Mutant arritën sukses edhe në seritë e animuar dhe lojërat e kompjuterit, ndërsa edhe filmat e tyre fituan një vend të veçantë në zemrat e fansave.

Tani filmi i ri, Turtles Teenage Mutant Ninja: Mutant Mayhem është një animacion i drejtuar nga Jeff Rowe, bashkëdrejtori i The Mitchells vs The Machines; aktorët kryesorë të zërit janë vetë adoleshentë; dhe producent dhe bashkë-shkrimtar është Seth Rogen.

Në dalje të përgjithshme nga 31 korriku

They Cloned Tyrone

Në filmat e tyre të fundit, regjisori Juel Taylor dhe bashkë-skenaristi Tony Rettenmaier tregojnë një histori të mahnitshme në “They Cloned Tyrone”. Kjo komedi fantastiko-shkencore ofron një kombinim të veçantë midis humorit dhe konceptit të lartë që do t’ju marrë në një udhëtim emocionues.

Tre heronjtë kryesorë, të shfaqur nga John Boyega, Jamie Foxx dhe Teyonah Parris, zbulojnë një laborator sekret nën një dyqan komoditeti, ku shkencëtarët qeveritarë po kryejnë eksperimente klonimi.

Megjithatë, “They Cloned Tyrone” shpalos një atmosferë homazhi ndaj filmave të viteve 1970 dhe ndjekësit e historisë nuk do të gjejnë detektivët e zakonshëm të filmave.

Publikuar më 21 korrik në Netflix

Barbie

Një prej filmave më të pritur të vitit është një prodhim live-action që ka të bëjë me një nga kukullat më të njohura për fëmijë, Barbie, por me një ndryshim: disa njerëz nuk e adhurojnë atë.

Margot Robbie, ylli dhe producentja e filmit, e pranoi se ka shumë persona që nuk janë indiferent ndaj Barbie, por në fakt e urrejnë atë aktivisht.

Për të adresuar këtë ndjenjë, Robbie vendosi të angazhojë Greta Gerwig (regjisorja e “Lady Bird” dhe “Little Women”) dhe bashkëshkrimtarin e saj, Noah Baumbach (bashkëshkrimtari i “Marriage Story” dhe “White Noise”), për të shkruar dhe drejtuar filmin.

Në këtë komedi të freskët dhe të paharrueshme, Barbie (luajtur nga Margot Robbie) dhe Ken (luajtur nga Ryan Gosling) braktisin botën e ëndrrave të përsosura, rozë dhe plastike për të gjetur veten në botën reale, duke konfrontuar një ekzekutiv të Mattel (luajtur nga Will Ferrell) që ndjehet i mërzitur.

Në publikim të përgjithshëm nga 21 korriku

Talk to Me

“Talk to Me”, filmi i shkëlqyer debutues nga vëllezërit australianë, Danny dhe Michael Philippou, të njohur për kanalin e tyre të famshëm në YouTube, RackaRacka.

Ky film dëshmon se ata janë jo vetëm personalitete të njohura në internet, por edhe shkrimtarë-regjisorë të aftë.

“Talk to Me” paraqet historinë e Mia-s (luajtur nga Sophie Wilde), një grua e re që mban zi për humbjen e nënës së saj.

Për të ndjerë një kënaqësi të përkohshme, Mia shkon në një festë ku një nga lojërat argëtuese përfshin përdorimin e një dore qeramike për të kontaktuar me shpirtrat e të vdekurve.

Megjithatë, dora qeramike çon në pasojat e tmerrshme, pasi Mia humbet kontrollin dhe vazhdon të luajë lojën, duke lejuar fantazmat e liga të hyjnë në botën reale.

Në publikim të përgjithshëm nga 26 korriku

Insidious: The Red Door

Në botën e filmave horror, ky muaj ofron një zgjedhje të vështirë me dy filma që sjellin shpirtrat e keqdashës në trupat e të gjallëve. Përveç “Talk to Me”, një tjetër film horror i shquar është “Insidious: The Red Door”, e pestë në seri, që vjen me nënshkrimin e ekskluzivitetit të James Wan dhe Leigh Whannell.

Seria “Insidious” fillimisht u fokusua rreth Josh dhe Renai Lambert (luajtur nga Patrick Wilson dhe Rose Byrne), të cilët kishin djalin e tyre të vogël, Dalton (luajtur nga Ty Simpkins), që kontaktoi me një botë tjetër të njohur si “The Further”. Pas dy prequel-ve që nuk përfshinin Lamberts, ky film shënon rikthimin e familjes në qendër të ngjarjeve. Patrick Wilson jo vetëm që luajti rolin e Josh Lambert, por edhe debuton si regjisor i filmit.

Wilson për BBC ka thënë se ky film nis nga një këndvështrim emocional, duke qenë se familja kaloi përvoja traumatike në kapitujt e mëparshëm të serisë.

Në dalje të përgjithshme nga 5 korriku

Shija e redaktorit

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Të fundit nga rubrika