Nga reshjet e shumta del nga shtrati lumi Lushta në Mitrovicë (VIDEO)

Edhe qyteti i Mitrovicë është vërshuar rëndë nga reshjet e mëdha të shiut, raportohet se lumi Lushta ka dalë nga shtrati dhe janë vërshuar tokat e fshatit Vaganicë

Pamje nga lumi Lushta në Mitrovicë

Si pasojë e reshjeve të dendura të shiut të cilat kanë nisur që nga dita e shtunë, lumi Lushta në fshatin Vaganicë, të komunës së Mitrovicës, ka dalë nga shtrati, rruga në këtë fshat është mbuluar tërësisht nga uji dhe nuk ka rrugë alternative të kalohet.

Videoja nga gazetarët e RTV Dukagjinit tregon se lumi ka dal nga shtrati dhe ka vërshuar nëpër tokat e fshatit Vaganicë të Mitrovicës.

Po ashtu, raportohet se ekipet e shpëtimit kanë dalë në vend të ngjarjes.

Reshjet e shiut kanë shkaktuar përmbytje edhe në qytetin e Vushtrrisë. Nga gazetarët në terren në RTV Dukagjinit raportohet se uji ka përfshirë shumë rrugë në këtë qytet.

Ndërsa, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka thënë se autoritetet zyrtare janë duke e monitoruar pandërprerë situatën në terren në gjithë vendin.

Pamje nga rruga në hyrje të Vushtrrisë

Ai nëpërmjet një postimi në Facebook ka shkruar se FSK është e gatshme çdoherë të ndërhyjë në situata emergjente.

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Mitrovica”, ka njoftuar të dielën se është ndërprerë prodhimi i ujit në Impiantin e Shipolit dhe Balincit e me këtë rast edhe furnizimi me ujë të pijshëm.

Sipas kësaj kompanie, shkaktarë të kësaj ndërprerjeje janë reshjet e mëdha atmosferike dhe turbullirat e ujit të papërpunuar.

Ndërkaq, deri më tani zona e Dukagjinit është më e prekura nga vërshimet e reshjeve të mëdha të shiut që kanë qenë që nga orët e vona të mëngjesit të së dielës.

Në qytetin e Pejës dhe Istogut situata aktualisht raportohet nga banorët se është shumë më e rëndë ku tashmë sasia e ujit ka përfshirë shumë lagje.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika