Nga Shtëpia e Bardhë, Biden dhe Macron dënojnë pushtimin rus në Ukrainë

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe Presidenti francez Emmanuel Macron, kanë dënuar pushtimin e Rusisë në Ukrainë

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe Presidenti francez Emmanuel Macron

Presidenti i ShBA-ve, Joe Biden dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, paraqitën një front të bashkuar për Ukrainën të enjten në Shtëpinë e Bardhë dhe Biden tha se do të bisedonte me presidentin rus Vladimir Putin, nëse ai ishte i gatshëm t’i jepte fund pushtimit.

Biden i ka rezistuar bisedës me Putinin që kur lideri rus nisi pushtimin në shkurt, ndërsa Macron i ka mbajtur të hapura linjat e komunikimit me Putinin.

“Unë jam i përgatitur, nëse ai është i gatshëm të flasë, (të) zbuloj se çfarë është i gatshëm të bëjë.” Biden tha në një konferencë të përbashkët shtypi me Macron, shkruan Reuters.

Por Biden tha se ai do ta bënte këtë vetëm në konsultim me aleatët e tij në NATO dhe nuk do të bënte asgjë që do të dëmtonte interesat e Ukrainës. “Unë nuk do ta bëj vetë,” tha ai.

Biden po pret Macron për vizitën e parë shtetërore që kur presidenti amerikan mori pushtetin në fillim të vitit 2021. Përveç premtimit për mbështetje për Ukrainën, të dy udhëheqësit kërkuan mënyra për të lehtësuar disa tensione ekonomike në tensionet e Zyrës Ovale.

Biden iu zotua Macronit të bënte ndryshime në legjislacionin amerikan që miratoi Kongresin këtë vit, për të cilat kombet evropiane kanë frikë se do të dëmtojnë ekonomitë e tyre. Faturat që synojnë nxitjen e energjisë së rinovueshme të SHBA-së dhe industrisë së gjysmëpërçuesve kanë “defekte” që mund të adresohen, tha Biden.

“Ka ndryshime që mund t’i bëjmë, të cilat në thelb mund ta bëjnë më të lehtë për vendet evropiane pjesëmarrjen dhe ose të jenë më vete,” tha Biden, i cili tha se ai dhe Macron kishin një diskutim të gjatë rreth temës.

Macron tha se ishte e rëndësishme që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj evropianë të “risinkronizonin” qasjet e tyre.

“Franca nuk erdhi këtu për të kërkuar një lloj përjashtimi për ekonominë e saj. Ne erdhëm të ndajmë se si pasojat e kësaj rregulloreje ndikojnë tek ne”, tha ai.

Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas bisedimeve të tyre në Zyrën Ovale, të dy liderët thanë se ishin të përkushtuar për të kërkuar llogari nga Rusia “për mizoritë dhe krimet e luftës të dokumentuara gjerësisht, të kryera si nga forcat e saj të rregullta të armatosura ashtu edhe nga përfaqësuesit e saj” në Ukrainë.

Ata u zotuan të koordinojnë shqetësimet e tyre në lidhje me “sfidën e Kinës ndaj rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla, duke përfshirë respektimin e të drejtave të njeriut dhe të punojnë së bashku me Kinën për çështje të rëndësishme globale si ndryshimi i klimës”.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika