Nga stuhitë në Filipine numri i të vdekurve arrin në 27

Zyra e mbrojtjes civile në Filipine, në një raport të dielën e 15 janarit, ka thënë se që nga fillimi i vitit, të paktën tri stuhi kanë lënë të vdekur 27 njerëz në të gjithë vendin, derisa 11 persona janë raportuar të plagosur dhe tre të zhdukur

Pamje nga ngjarja. Foto: Aljazeera

Institucione nga Filipine kanë thënë se të paktën 27 persona kanë vdekur në stuhitë në të gjithë Filipinen këtë muaj, ndërsa sinoptikanët kanë paralajmëruar për vazhdimin e shirave të dendur në vendin e Azisë Juglindore.

Zyra e mbrojtjes civile në një raport, të dielën e 15 janarit, ka thënë se që nga fillimi i vitit, të paktën tri stuhi kanë lënë të vdekur 27 njerëz në të gjithë vendin, derisa 11 persona janë raportuar të plagosur dhe tre të zhdukur.

Parashikuesi shtetëror i motit “PAGASA”, ka paralajmëruar të dielën për shira të dendur mbi Gadishullin Bicol dhe provincën Quezon, në skajin jugor të ishullit kryesor të Luzonit.

“Në këto kushte, përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut të shkaktuara nga shiu, ka të ngjarë në zonat që janë shumë… të ndjeshme ndaj këtyre rreziqeve”, ka thënë parashikuesi shtetëror i mjetit në një këshillë.

Më shumë se 83 mijë njerëz janë strehuar në qendrat e evakuimit, sipas zyrës së mbrojtjes civile, dhe më shumë se një mijë e 200 shtëpi, janë dëmtuar nga përmbytjet dhe shirat e dendur, raporton aljazeera.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika