Ngrihet aktakuzë ndaj një serbi, dyshohet se kreu krime lufte kundër popullsisë civile

Provat e siguruara nga hetimet dëshmojnë dyshimin e bazuar se i pandehuri shtetas serb, së bashku me persona të tjerë, të forcave policore dhe ushtarake serbe, kishte marrë pjesë dhe njëherit, kishte kontribuar në kryerjen e veprës penale për të cilën akuzohet

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK) ka njoftuar opinionin publik se ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë, kundër të pandehurit me iniciale Ç.J, i nacionalitetit serb, me vendbanim në Serbi për shkak të dyshimit të bazuar mirë se i njëjti ka kryer veprën penale “Krimi i luftës kundër popullsisë civile’”.

Përmes një komunikate, Prokuroria Speciale ka bërë të ditur se i pandehuri Ç.J, akuzohet se gjatë kohës së luftës në Kosovë, prej muajit janar të vitit 1998 deri me 21 qershor të vitit 199 ka aplikuar masa torturimi ndaj civilëve, në Istog.

“Prokuroria Speciale njofton se i pandehuri Ç.J, akuzohet se gjatë kohës së luftës në Kosovë, prej muajit janar 1998 deri me 21 qershor 1999, në territorin e Komunës së Istogut, në bashkëkryerje me persona të tjerë, duke i shkelur rregullat e së drejtës ndërkombëtare ka aplikuar masat e torturimit ndaj personave civil, të dëmtuarve Z.M, N.F dhe N.C”, thuhet në njoftim gjersa theksohet se hetimet kanë siguruar prova të mjaftueshme për të bazuar dyshimin.

Provat e siguruara dëshmojnë dyshimin e bazuar mirë se i pandehuri i lartcekur në bashkëkryerje me persona të tjerë, të forcave policore dhe ushtarake serbe, kishte marrë pjesë dhe njëherit, kishte kontribuar në kryerjen e veprës penale për të cilën akuzohet.

Aktualisht, i njëjti gjendet në paraburgim deri në një vendim të ri nga ana e Gjykatës.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Gruaja që u keqtrajtua tash është në gjendje të mirë

Zhaneta Nura, vajza e gruas e cila u maltretua fizikisht dhe psiqikisht nga një infermiere, tash është mirë dhe është qetësuar. Nura këtë e tha...

Vrasja në QKUK: Gruaja e vrarë ishte shtatzënë, u qëllua...

Gruaja shtatzënë e cila ka humbur jetën, është qëlluar me armë zjarri nga një person i cili dyshohet se është burri i saj. Kështu...

Të fundit nga rubrika