Nikaj: Procesi i dialogut kurrë s’ka vuajtur më shumë nga jotransparenca e Qeverisë

Bernard Nikaj, anëtar i kryesisë së PDK-së, teksa ka folur për dialogun Kosovë-Serbi, ka deklaruar se procesi nuk ka përjetuar kurrë më parë një nivel kaq të lartë të jotransparencës nga Qeveria

“Procesi i dialogut asnjëherë më parë nuk ka vuajtur nga një nivel kaq i madh i jotransparencës sikur tani”.

Kështu ka deklaruar Bernard Nikaj, anëtar i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), gjersa ka shprehur shqetësimin e tij për mungesën e transparencës nga Qeveria në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi.

Nikaj ka përmendur disa çështje kryesore që, sipas tij, sjellin moskuptim në procesin e dialogut.

Një nga pikat kyçe të shqetësimit të Nikaj është vonesa në vendimmarrjen për implementimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

Në deklaratën e tij, Nikaj ka theksuar se problemi qëndron në mosdeklarimin e kryeministrit Albin Kurti se nëse do ta implementojë ose jo draftin e Asociacionit.

“Problemi themelor qëndron në atë se kryeministri a do ta implementojë këtë Asociacionin, si do ta implementojë, kur do ta implementojë, apo nuk do ta implementojë. [Në raportimin për opozitën në Kuvendin e Kosovës] shpreh vlerësimet e tij politike, dhe vendit nuk nevojitet një kryeministër analist, por një kryeministër vendimmarrës”, ka deklaruar ai në Debat Plus.

Sipas tij, sa më shumë shtyhet ndërmarrja e vendimeve të caktuara, opsionet që vijnë janë të këqija se ato më herët.

“Arsimi duke qenë prioritet, andaj kanë jotansparencë”, ka deklaruar tutje Uran Ismaili i PDK-së.

Ndërsa, analisti Dibran Hoxha ka thënë ta heqin si prioritet arsimin, sepse sipas tij, kur pushteti po e merr si prioritet, po e shkatërron.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika