Nintendo rrit parashikimin e shitjeve të Switch-it për një vit në mbi 15 milionë njësi

Nintendo ka njoftuar një rishikim në rritje të parashikimit të shitjeve të Switch-it gjatë gjithë vitit në 15.5 milionë njësi, nga vlerësimi i mëparshëm prej 15 milionë njësish

Foto ilustrim

Nintendo rriti të martën parashikimin e shitjeve të Switch në 15.5 milionë njësi nga 15 milionë njësi më parë, pasi kompania shtrydhi shitjet nga konsola e vjetëruar gjatë sezonit të blerjeve në fund të vitit.

Me Switch hibrid portativ në shtëpi që i afrohet vitit të tetë në treg, pritshmëritë po rriten që Nintendo të lëshojë pajisje të reja këtë vit.

“Ne duam të ruajmë momentin e biznesit të Switch”, ka thënë presidenti i Nintendo Shuntaro Furukawa në një konferencë për të ardhurat, raporton Reuters.

Kompania e lojërave me bazë në Kioto shiti 13.74 milionë njësi Switch në nëntë muajt e parë të vitit financiar, një rënie prej 8% në të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Cikli i jetës së Switch është zgjatur nga një varg hitesh si “The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom”, i cili u lançua majin e kaluar dhe “Super Mario Bros. Wonder”, i cili doli në shitje në tetor dhe është shitur. më shumë se 10 milionë njësi.

Switch, përsëritjet e të cilit përfshijnë vetëm Switch Lite në dorë dhe një version me një ekran OLED, ndoqi Wii U me performancë të dobët dhe ka shitje totale i dyti vetëm pas Nintendo DS handheld pasi ka kaluar Wii.

Nintendo raportoi një fitim neto rekord prej 408 miliardë jenësh për periudhën prill-dhjetor.

“Do të ketë lojëra të reja Switch për një kohë me siguri, duke marrë parasysh bazën masive të instalimit të modelit aktual,” ka thënë Serkan Toto, themeluesi i konsulencës së industrisë së lojërave Kantan Games, i cili pret që një pajisje pasardhëse të lançohet më vonë këtë vit me çmim rreth 400 dollarë.

Aksionet e Nintendo u mbyllën me 0.5% përpara fitimeve dhe kanë fituar 14% nga viti në ditë.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika