Nintendo rrit parashikimin e shitjeve të Switch-it për një vit në mbi 15 milionë njësi

Nintendo ka njoftuar një rishikim në rritje të parashikimit të shitjeve të Switch-it gjatë gjithë vitit në 15.5 milionë njësi, nga vlerësimi i mëparshëm prej 15 milionë njësish

Foto ilustrim

Nintendo rriti të martën parashikimin e shitjeve të Switch në 15.5 milionë njësi nga 15 milionë njësi më parë, pasi kompania shtrydhi shitjet nga konsola e vjetëruar gjatë sezonit të blerjeve në fund të vitit.

Me Switch hibrid portativ në shtëpi që i afrohet vitit të tetë në treg, pritshmëritë po rriten që Nintendo të lëshojë pajisje të reja këtë vit.

“Ne duam të ruajmë momentin e biznesit të Switch”, ka thënë presidenti i Nintendo Shuntaro Furukawa në një konferencë për të ardhurat, raporton Reuters.

Kompania e lojërave me bazë në Kioto shiti 13.74 milionë njësi Switch në nëntë muajt e parë të vitit financiar, një rënie prej 8% në të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Cikli i jetës së Switch është zgjatur nga një varg hitesh si “The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom”, i cili u lançua majin e kaluar dhe “Super Mario Bros. Wonder”, i cili doli në shitje në tetor dhe është shitur. më shumë se 10 milionë njësi.

Switch, përsëritjet e të cilit përfshijnë vetëm Switch Lite në dorë dhe një version me një ekran OLED, ndoqi Wii U me performancë të dobët dhe ka shitje totale i dyti vetëm pas Nintendo DS handheld pasi ka kaluar Wii.

Nintendo raportoi një fitim neto rekord prej 408 miliardë jenësh për periudhën prill-dhjetor.

“Do të ketë lojëra të reja Switch për një kohë me siguri, duke marrë parasysh bazën masive të instalimit të modelit aktual,” ka thënë Serkan Toto, themeluesi i konsulencës së industrisë së lojërave Kantan Games, i cili pret që një pajisje pasardhëse të lançohet më vonë këtë vit me çmim rreth 400 dollarë.

Aksionet e Nintendo u mbyllën me 0.5% përpara fitimeve dhe kanë fituar 14% nga viti në ditë.

Shija e redaktorit

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Osmani: Momenti i njohjes së Kosovës do të vijë bashkë...

Në Tiranë ka nisur mbërritja e liderëve nga Evropa juglindore në samitin për Ukrainën, që po organizohet me ftesë të kryeministrit të Shqipërisë, Edi...

Cristiano Cardoso, braziliani i Drenicës

Po stërvit shumë larg nga shtëpia, por në Skenderaj ndihet sikur në shtëpi. Cristiano Cardozo është portieri brazilian i Drenica Futsal, të cilin krahas punës...

Të fundit nga rubrika