Një ditë me shi në Stamboll

Kur bie shi në Stamboll, mund të gjeni shumë aktivitete të tilla si vizita në galeritë e artit, pazar dhe përvojë ngrënieje. Këto janë vendet më të mira që do të mund ti vizitoni gjatë një dite me shi në Stamboll, një udhëtim të këndshëm, të ngrohtë dhe të këndshëm

Stambolli

Po, Stambolli mund të jetë me shi dhe më shumë se sa mendoni. Por kjo nuk do të thotë se do duhet të qëndroni të mbyllur në dhomën e hotelit tuaj. Kur bie shi në Stamboll, mund të gjeni shumë aktivitete të tilla si vizita në galeritë e artit, pazar dhe përvojë ngrënieje.

Sipas Max Travel këto janë vendet më të mira që do të mund ti vizitoni gjatë një dite me shi në Stamboll, një udhëtim të këndshëm, të ngrohtë dhe të këndshëm.

Max Travel është gjithmonë me ju me ofertat më të mira për çdo destinacion, por edhe për t’ju ndihmuar të planifikoni një udhëtim.

Kur është moti me shi në Stamboll?

Në verë, moti në Stamboll është relativisht i thatë. Mes prillit dhe shtatorit zakonisht bie shi për vetëm disa ditë. Reshjet rrallë zgjasin nga 30 minuta në një orë. Ka gjithashtu qiell gri, mjegull dhe ditë me shi midis tetorit dhe marsit. Ndonjëherë bie edhe borë në Stamboll në dimër. Fotografitë e palmave të mbuluara me borë përballë Hagia Sophia shpesh tërheqin vëmendjen mbarëbotërore.

Pallati Topkapi

Pallati Topkapi u përdor si qendër administrative dhe arsimore e Perandorisë Osmane për rreth 400 vjet. I ngjan një muzeu në ajër të hapur, pallati u ndërtua nga Sulltan Abdülmecid II. Duke qenë në gjendje të bashkojë shtëpinë me Mehmetin dhe sulltanët që erdhën pas tij. Me një sipërfaqe prej afërsisht 300,000 metra katrorë sot, Topkapi Palace është pallati-muzeu më i madh në botë. Seksioni i haremit ndodhet në oborrin e dytë të pallatit, i cili vizitohet në varësi të drejtimit të pallatit.

Pazari i Madh (Kapalıçarşı)

Pazaret e mbuluara të periudhës osmane do të jenë një pamje e përkryer për të ndjerë jetën e përditshme të Stambollit të vjetër.

Më i madhi prej tyre është padyshim Pazari i Madh, i ndërtuar në vitin 1461. Ka rreth 3600 dyqane në një zonë të mbyllur prej përafërsisht 45,000 m².

Blerja në Pazarin e Madh të Stambollit është një përvojë shumë e veçantë e blerjeve. Në këtë pazar të famshëm turk do të ndjeni nga afër Lindjen dhe do të gjeni gjithçka që mund të imagjinoni! Tekstile, këpucë, çanta, kostume rrobaqepëse, fustane, argjend, ar, diamante, sende shtëpiake, suvenire, qilima etj…

Adresa: Pazari i Madh, Beyazıt Mahallesi, Kalpakçılar Cd. No:22, 34126 Fatih/Stamboll

Vizitë në Hagia Sophia

Pas pushtimit të Kostandinopojës nga osmanët në 1453, Hagia Sophia u shndërrua në xhami nga Fatih Sulltan Mehmeti. Emblemat e krishtera, ikona të hequra dhe mozaikë. Me urdhër të M. Kemal Ataturkut, i cili shpalli Republikën Turke në vitin 1923, Asambleja e Madhe Kombëtare Turke vendosi më vonë që xhamia e Hagia Sofisë të bëhej muze në vitin 1934. Më në fund, në korrik 2020, me një dekret u vendos që xhamia duhet të jetë funksionale.

Duke ju mundësuar të bashkoheni me udhëzuesit profesionistë lokalë për thellësinë personale dhe historinë e këtij planeti.

Bëni pak shopping

Ju mund të kaloni një ditë me shi në një nga qendrat e mëdha tregtare me marka ndërkombëtare dhe vendase në Stamboll. Shumë qendra tregtare në Stamboll ofrojnë gjithashtu zona interesante të aktivitetit për fëmijët. Rruga Istiklal, rrethi Nişantaşı dhe rruga Bağdat janë ndër zonat më të ngarkuara në natyrë ku mund të gjeni marka të ndryshme për pazar, restorante dhe bare. Ka edhe shumë qendra të mëdha tregtare. Le të shohim disa nga qendrat tregtare më të vizituara në Stamboll.

Adresat e disa qendrave tregtare

Qendra Tregtare Cevahir: Büyükdere Cad. Nr: 22, 34400, Sisli

Qendra Tregtare Metrocity: Büyükdere Cad. Nr: 171, 1.Levent

Qendra Zorlu: Levazım, Rruga Koru Nr:2, 34340 Beşiktaş/Stamboll

Istinye Park: Pınar, Katar Cd No:73, 34460 Sariyer/Stamboll

Qendra Tregtare Kanyon: Büyükdere Cad. Nr:185 34394 Levent – Stamboll

Shfaqje e dervishëve rrotullues

Vlera mistike e dervishëve. Është ndër emisionet më të ndjekura në Turqi. Personi që realizon këtë performancë mistike quhet “Whirling Dervish – Whirling Dervish”. Ata që përvetësojnë besimin mevlevian marrin një Sema të ashpër dhe marrin një ” Whirling Dervish “.

Ajo u ndërtua nga urdhri Mevlevi në Shtëpinë historike Hamamizade İsmail Dede Efendi. Shfaqja e dervishëve mevlevitë është shpallur Trashëgimia e Njerëzimit nga UNESCO. Kjo shfaqje shpirtërore zgjat rreth një orë.

Lundrimi dhe Shfaqja e Darkës në Bosfor

Dëshironi të përjetoni netë turke ndërsa jeni në shfaqje kërcimi në 6 kategori të ndryshme? Me agoninë e dritave madhështore të Bosforit.

Kjo është një përvojë që kënaq sytë dhe stomakun. Festa e shijeve pëlqen një shumëllojshmëri të gjerë mezesh dhe hyrjesh dhe një pjatë kryesore me 3 zgjedhje. Finalja e madhe do të jetë me ëmbëlsirat mikse turke me famë botërore dhe frutat e stinës.

Tani ju duhet të vendosni nëse do të shkoni në Stamboll me shoqërinë apo me partnerin tuaj  dhe të përfitoni nga oferta Max Travel.

Të fundit nga rubrika