Një fitore e Messit në finalen e Botërorit apo një përsëritje e Francës?

Finalja e madhe tashmë është në prag të fillimit të saj madhështor, por ajo që vlen të diskutohet është se a mund ta fitojë Lionel Messi një Kupë Bote me Argjentinën, apo Kylian Mbappe do ta ndihmojë Francën të fitojë turne radhazi?

Foto ilustrim nga Sports Time

Argjentina luan me Francën në finalen e së dielës, duke filluar nga ora 16:00, në stadiumin Lusail.

Messi, 35 vjeç, ka fituar shtatë çmime rekord të Topit të Artë, atë të lojtarit më të mirë në botë – por nuk e ka fituar kurrë çmimin më të madh të ekipit në futboll.

“Njerëzit thonë se Franca është favorit, por ne kemi avantazhin që kemi lojtarin më të mirë të të gjitha kohërave”, ka thënë portieri i Argjentinës, Emiliano Martinez.

“Gjithmonë na pëlqen të dëgjojmë se kundërshtari është favorit sepse nuk ndihemi superiorë apo inferiorë ndaj askujt. Por, siç them gjithmonë, ne kemi lojtarin më të mirë të të gjitha kohërave. Dhe me një mbrojtje të mirë, ne kemi shumë shanse për të arritur qëllimin tonë”, ka thënë tutje ai.

Emiliano Martinez

Trajneri i Francës, Didier Deschamps, ishte kapiten i vendit të tij drejt fitores së Kupës së Botës në 1998. Ndërkaq, si trajner i udhëhoqi ata drejt një tjetër suksesi në Rusi katër vjet më parë.

“Unë e njoh Argjentinën, shumë njerëz në mbarë botën, dhe ndoshta disa francezë, shpresojnë që Lionel Messi të fitojë Kupën e Botës, por ne do të bëjmë gjithçka për të arritur objektivin tonë”, ka thënë trajneri francez, raporton BBC Sports.

A mund ta ndihmojë Messi Argjentinën të fitojë Kupën e Botës për herë të parë që nga viti 1986?

Në finale, dy golashënuesit më të mirë të turneut shkojnë ballë për ballë në garën për ta fituar Këpucën e Artë. Të dy Messi dhe Mbappe kanë shënuar pesë herë në Katar, ndërsa francezi Olivier Giroud dhe argjentinasi Julian Alvarez janë një gol pas tyre.

Messi e ndihmoi Argjentinën të arrijë në finalen e vitit 2014 në Brazil, megjithëse gjermani Mario Gotze shënoi golin e vetëm, ku evropianët fituan 1-0 pas kohës shtesë.

Lionel Messi

Por, lojtari i Paris St-Germain ka qenë forca shtytëse në fushatën e Argjentinës në Katar.

Ai e konvertoi një penallti të hershme në ndeshjen e tyre të parë, përpara se vendi i tij të binte në një humbje shokuese 2-1 nga Arabisë Saudite, dhe më pas të shënonte në fitoren jetike 2-0 ndaj Meksikës.

Fitorja 2-0 e Argjentinës ndaj Polonisë e çoi atë në krye të Grupit C, me Messin gjithashtu në shënjestër, në fitoren 2-1 të 16-tës së fundit ndaj Australisë.

Argjentina dukej në kontroll kundër Holandës në çerekfinalen e saj, pasi kryesoi 2-0 pas 82 minutash, por holandezët shënuan dy herë me Wout Weghorst, duke barazuar në kohën shtesë.

Përfundimisht, ndeshja shkoi në penallti, por Martinez shpëtoi dy goditje nga pika kur Argjentina përparoi, përpara se një gol nga Messi dhe dy nga Alvarez i Manchester City t’i jepnin atyre një fitore 3-0.

Argjentina e ka fituar turneun dy herë, në vendlindje në 1978 dhe në Meksikë në 1986, dhe po kërkon suksesin e tretë të dielën.

“Tashmë po emocionohem sepse ata kanë dhënë gjithçka me sinqeritet”, ka thënë menaxheri Lionel Scaloni. “Le të shpresojmë se do ta fitojmë titullin dhe nëse nuk mundet, ata duhet të jenë krenarë, sepse është një moment për t’u shijuar”.

Kylian Mbappe, foto AP

Goditja e një virusi pengon përgatitjet e Francës

Mbappe, 23 vjeç, po ndjek suksesin e tij të dytë në Kupën e Botës dhe ka qenë i rëndësishëm në drejtimin e Francës në finale.

Ai shënoi një herë në fitoren e tyre 4-1 ndaj Australisë dhe dy herë në fitoren 2-1 ndaj Danimarkës, ndërsa Franca arriti në 16-shen e fundit me një lojë të lirë.

Në çerekfinale ata u përballën me Anglinë e Gareth Southgate, duke kaluar në avantazh me anë të Aurelien Tchouameni, por Harry Kane barazoi me penallti. Olivier Giroud kaloi Francën përpara duke fituar 2-1, pasi Kane humbi një goditje të dytë nga pika.

Franca mundi paketat surprizë të turneut, Marokun me rezultat 2-0 në gjysmëfinale, për të arritur në finalen e katërt të Kupës së Botës në shtatë turne. Franca kishte fituar garën në 1998 dhe 2018, duke humbur në finale në 2006.

Përgatitjet e lojtarëve francezë janë penguar nga një sëmundje apo grip sezonal.

Mesfushori Adrien Rabiot, mbrojtësi Dayot Upamecano dhe anësori Kingsley Coman, kanë qenë në mesin e atyre që po luftojnë me sëmundjen.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika