“Një komb-një gjuhë” – Shënohet 50-vjetori i kongresit të gjuhës shqipe

Pas Tiranës, edhe në Prishtinë u shënua pesëdhjetvjetori i Kongresit të Gjuhës Shqipe. Nën moton “Një komb-një gjuhë” Instituti albanalogjik i Kosovës ka organizuar konferencë shkencore, me pjesëmarrje të akademikëve e shkrimtare, ku u fol për rëndësinë e kongresit dhe punës që u bë para tij

"Një komb-një gjuhë"

Po nderojnë himnin shqiptar e atë kosovar për një arsye. Akademikë, shkrimtarë e personalitete të ndryshme janë mbledhur për të shënuar pesëdhjetvjetorin e Kongresit të Drejtëshkrimit të gjuhës shqipe.

Nën organizimin e Institutit Albanalogjik të Kosovës, konferenca u hap nga akademiku Rexhep Qosja.

“Të gjithë popujt që tashmë janë bërë me gjuhë standarde i kanë arsyet e veta se pse këtë gjuhë jo paarsye të quajur edhe gjuhë e qytetrimit dhe e kulturës nuk ua lënë vetëm gjuhëtarëve. Në këtë mënyrë ata respektojnë këshillën e një filozofi të madh i cili ka thënë:gjuha është dicka aq e rëndësishmë sa nuk duhet të ja lëjmë vetëm gjuhtarëvë”, Qosja.

E drejtori i Institutit Albanalogjik, Hysen Matoshi foli më shumë për kongresin.

“Kongresi i drejtshkrimin nuk qe fryt i një momenti, as i punës së një grupi studiusish por rezultat i synimeve dhe punës sistematike të gjuhtarëve tanë që nga Rilindja Kombetare e këndej”, ka theksuar Matoshi.

Të pranishëm në këtë konferencë shkencore ishin edhe drejtori i Institutit e Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup dhe zëvëndësrektori i akademisë së shkencave të Shqipërisë.

Konferenca shkencore “Një komb – një gjuhë” para se të mbërrinte në Prishtinë, fillimisht u mbajt në Tiranë, e më vonë edhe në Shkup.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika