Një muaj paraburgim personit të dyshuar për krime lufte

Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti Special ka caktuar masën një muaj paraburgim ndaj serbit J.SH, i dyshuar se gjatë viteve 1998-1999, në Komunën e Gjakovës ka kryer veprën penale krime lufte kundër popullatës civile. J.SH. u arrestua dje nga Policia e Kosovës në Bërnjak dhe ishte ndaluar për 48 orë

Gjykata Themelore në Prishtinë

Gjykata Themelore në Prishtinë ka njoftuar se ka caktuar masën e paraburgimit prej 1 muaji (30 ditë) ndaj një personi të nacionalitetit boshnjak, por shtetas serb, i cili dyshohet për krime lufte.

Në komunikatën për media thuhet se ekzistojnë kushtet dhe arsyet ligjore për caktimin e masës, duke shtuar se përpos dyshimit të bazuar, në rastin konkret ekziston edhe rreziku i ikjes së të pandehurit dhe t’i shmanget ndjekjes penale.

“Gjykata Themelore vlerësoi se ekzistojnë kushtet dhe arsyet ligjore për caktimin e paraburgimit, respektivisht përpos dyshimit të bazuar, në rastin konkret ekziston edhe rreziku i ikjes së të pandehurit”, njoftoi gjykata.

Ndryshe, policia e Kosovës arrestoi një person të shtunën në kufirin verior të vendit, në Bërnjak, nën dyshimin se kreu krime lufte kundër civilëve gjatë luftës së vitit 1998-1999 në Kosovë, njoftuan autoritetet kosovare.

Arrestohet një serb në pikën kufitare Bërnjak, dyshohet se ka kryer krime lufte në Gjakovë

Prokuroria Speciale e Kosovës njoftoi në dhjetor të vitit të kaluar për ngritjen e 33 aktakuzave kundër 89 personave për krime lufte në Kosovë. Prej përfundimit të luftës së fundit, rreth 70 persona janë dënuar për krime lufte.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika