Një muze detar zhvendos vëmendjen drejt shëndetit të oqeaneve

Muzeu Mystic Seaport në Konektikat po vendos në plan të parë ekologjinë e oqeanit në ekspozitën e tij të parë të artit bashkëkohor, me porosi të reja nga piktori amerikan Alexis Rockman

Muzeu “Mystic Seaport” në Konektikat po vendos në plan të parë ekologjinë e oqeanit në ekspozitën e parë të artit bashkëkohor, me piktura të reja nga piktori amerikan Alexis Rockman.

Për herë të parë në historinë e tij gati 100-vjeçare, Muzeu i Portit Detar po trajton ndikimin e industrive detare në ekosistemet e oqeanit. Kjo nismë e re po lansohet së bashku me Oceanus (deri në pranverë 2024), një ekspozitë me piktura të porositura nga artisti me bazë në Nju Jork, Alexis Rockman.

I njohur për përshkrimet e tij magjepsëse të çështjeve të ngutshme klimatike, puna e Rockman për muzeun përqendrohet në aktivitetet që ndodhin nën sipërfaqen e ujit, veçanërisht lidhjen midis lundrimit dhe futjes së specieve pushtuese. Ekspozita shënon një moment të rëndësishëm në historinë e muzeut si ekspozita e tij e parë kushtuar artit bashkëkohor.

“Muzetë duhet të përdorin platformën e tyre për të frymëzuar ndryshime pozitive sociale përmes ndërgjegjësimit dhe bisedës,” thotë Christina Connett Brophy, nënkryetare e lartë e muzeut. “Ne kemi marrë një vështrim kritik ndaj ndikimit të aktiviteteve detare në oqeanet e botës, duke filluar me lumin tonë Mistik, i cili tani është i mbushur me specie të prezantuara të sjella këtu në çakëllin e anijeve dhe të ngjitura në byk të tyre.”

Pika kryesore e koleksionit të mjeteve ujore të muzeut, për shembull, është Charles W. Morgan , një anije gjuetie balenash e mesit të shekullit të 19-të që ka të ngjarë të udhëtoi një milion milje duke transportuar rërë, mikrobe, bimë dhe kafshë detare në mbarë botën. Muzeu studion këto materiale të bashkangjitura në anijet e tij në kërkimin e kryer në partneritet me James Carlton, drejtorin emeritus të Williams-Mystic, programin e studimeve bregdetare dhe oqeanike të Kolegjit Williams dhe Muzeut të Portit Detar Mystic. Dr. Carlton vazhdon të zbulojë specie të reja që mbërrijnë në ujërat tona çdo vit, thotë Brophy.

Historia e lundrimit dhe ndikimi i saj

Alexis Rockman, Rafting the Humboldt Current , 2022

Ekspozita e Rockman e merr këtë kërkim si pikënisje. 11 veprat e reja përfshijnë një pikturë monumentale në vaj që i jep emrin ekspozitës. Me një gjatësi prej afro 24 metrash, Oqeani (2022) ofron një vështrim jashtëzakonisht të detajuar në historinë e detarisë dhe botëve nënujore që ajo ndikon. Në pjesën e sipërme të veprës gjenden paraqitje të sakta të 22 enëve, 16 prej të cilave janë të bazuara në modele në koleksionin e muzeut. Të rregulluar në mënyrë kronologjike, mjetet ujore fillojnë me shembuj nga komunitetet indigjene, duke përfshirë një Pequot muhshoon (kanoe me gropë), dhe përfundojnë me një anije mallrash të mbushura, trap refugjatësh dhe anije peshkimi ilegale. Interspersed është dëshmi e ndikimit të njeriut në oqean, si peshkimi, gjuetia e balenave, nxjerrja dhe transporti i karburanteve fosile, si dhe speciet e shumta që jetojnë në oqean. Vepra përmban më shumë se 50 shembuj të përpunuar me përpikëri të jetës në det ,nga balenat dhe peshkaqenët te breshkat dhe anemonat e detit , të identifikuara në një legjendë që shoqëron çdo pjesë në shfaqje.

“Sfida ime ishte të merrja shumë modele historike të anijeve detare dhe të krijoja një pikturë bindëse me këto objekte dhe burime përkatëse që u shfrytëzuan prej tyre,” thotë Rockman. “Shpresojmë se kjo do të krijojë një imazh pothuajse enciklopedik me shumë nga çështjet globale që kanë dhe do të vazhdojnë të përballen oqeanet nga aktiviteti njerëzor.”

Përveç Oqeanit , muzeu porositi Rockman të krijonte dhjetë bojëra uji në shkallë të gjerë, të cilat janë po aq të pasura me detaje shkencore. Transient Passage (2022), për shembull, bazohet në hulumtimin e Carlton, Linsey Haram dhe Greg Ruiz që shqyrton se si kafshët bregdetare po mbijetojnë qindra milje nga bregu duke kolonizuar ndotjen plastike. Duke i dhënë një formë vizuale këtij kërkimi, puna e Rockman përshkruan organizma të ndryshëm detarë që lulëzojnë në një shishe plastike të hedhur.

Shumë prej akuareleve janë të shtresuara me referenca historike të artit, duke përfshirë Rafting the Humboldt Current (2022), një imazh i bimëve dhe kafshëve . Në Melankoli, ekspozita e njëkohshme e Rockman në Sperone Westwater në Nju Jork (deri më 28 korrik)  ofron imazhe të mëtejshme poetike të ndryshimit të klimës në skenat e pjelljes së ajsbergëve dhe shkrirjes së akullnajave që thuren në referenca për figurat historike të artit si Clyfford Still .

“Piktura mund të bëjë disa gjëra që nuk mund të arrihen në pjesë të tjera të kulturës sonë,” thotë Rockman. “Piktura është viscerale, intime dhe më e madhe se shkalla jonë. Shpresoj se ekspozita mund të [përcjellë] disa nga çështjet dhe sfidat me të cilat përballet oqeani në një mënyrë me ndikim.”

Për të shoqëruar ekspozitën, muzeu po thekson përpjekjet në të ashtuquajturën “ekonomi blu” – një lëvizje për të përdorur burimet oqeanike në mënyrë të qëndrueshme  me një instalim të produkteve të tilla, duke përfshirë artikuj të bërë nga leshterik deti, alga dhe lëvozhgë peshku luani, si dhe teknologjitë për të studiuar oqeanin.

“Të gjithë muzetë kërkojnë të mbeten të rëndësishëm për vizitorët, të zgjerojnë audiencën tonë dhe të frymëzojnë dialog kuptimplotë,” thotë Brophy. “Për muzetë detarë, kjo do të thotë të mendosh se cilat histori do të jenë të rëndësishme në të ardhmen dhe si mund të jemi një burim autentik për diskutim. Shpresoj që institucionet tona partnere t’i bashkohen kësaj bisede, pasi të gjithë kemi diçka për të sjellë në tryezë”.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika