Një person sulmon ekipin e infermierëve në QKMF-në e Podujevës

Një person në QKMF-në e Podujevës, ka sulmuar ekipin e inferierëve, duke filluar me fyerje e kanosje ndaj infermieres, dhe më pas edhe me dhunë fizike ndaj infermierit tjetër të ekipës

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, Podujevë

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Komunën e Podujevë, ka njoftuar se mbrëmë rreth mesnatës derisa ekipa emergjente ishte në detyrë, një person i pa përgjegjshëm ka penguar mbarvajtjen e punës duke filluar me fyerje e kanosje ndaj infermieres, dhe më pas edhe me dhunë fizike ndaj infermierit tjetër të ekipës.

“Si staf menaxhues në emër të QKMF-së shprehim indinjatë dhe dënojmë ashpër fyerjet dhe sulmin ndaj punëtorëve shëndetësor. Mbrëmë rreth mesnatës derisa ekipa emergjente ishte në detyrë duke kryer si gjithmonë me përgjegjësi të lartë shërbimin ndaj qytetarëve person i pa përgjegjshëm pengon mbarvajtjen e punës duke filluar me fyerje e kanosje ndaj infermieres derisa eskalon edhe me dhunë fizike ndaj infermierit tjetër të ekipës”, thuhet në njoftim.

Stafi i QKMF-së, në Podujevë, thekson se sulmet e tilla në vendin e punës janë shqetësuese dhe tolerimi i rasteve të tilla krijon precedent të rrezikshëm për të ardhmen duke nxitur pasiguri në punë në mesin e komunitetit shëndetësor.

Rasti është paraqitur menjëherë në polici, kurse infermieri dhe infermierja për shkak të shqetësimeve janë liruar për në shtëpi.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika